Literatura
- U. Thieme, F. Becker, Allgemeines Lexikon der bildenden Kźnstler, t. XXVIII, s. 581-582.
- G. Adriani, Deutsche Malerei im 17. Jahrhundert, Kolonia 1977.
Pochodzenie- kolekcja prywatna
Philipp Peter Roos urodził się jako syn malarza, Johanna Heinricha Roosa, pomiedzy rokiem 1655 i 1657. W roku 1677 dzięki wsparciu księcia von Hessen-Kassel, Philipp Peter udał się do Rzymu. Po drodze zatrzymał się w Bolonii, gdzie pracował z Giacinto Brandi, przyjacielem ojca. W roku 1683, Philipp Peter został członkiem rzymskiej Congregazione dei Virtuosi al Pantheon.
Krowy, owce i kozy stoją lub leżą na łące, na brzegu strumienia, strzeżone przez dwóch pasterzy i psa. W oddali widać pasmo zielonych wzgórz, a na jednym z nich, po prawej stronie obrazu, stoją ruiny zamku. Słońce, częściowo ukryte za jednym ze wzgórz w tle, podświetla chmury - w ten sposób jaśniejące blaskiem niewidocznego słońca. Silne kontrasty kolorów, podkreślone grą światła i mistrzowskim rozłożeniem cieni, czynią pejzaż Roosa wyjątkowo dramatycznym. Skłębione chmury dodają jeszcze więcej siły do tej dynamicznej kompozycji.
Zarówno przedmiot, kompozycja, jak i atmosfera tego obrazu są bardzo typowe dla twórczości Roosa, który był mistrzem idealizowanych pejzaży bukolicznych. Z upodobaniem malował krowy, owce, kozy i konie na tle pejzażu rzymskiej Kampanii. To zainteresowanie odzwierciedlało jego zamiłowanie do zwierząt. W czasie, gdy mieszkał nieopodal Tivoli, trzymał stadko owiec i kóz, które wykorzystywał jako modele w swoich obrazach.
Roos używał szczególnej techniki malarskiej, która pozwalała mu osiągać swoistą przejrzystość w obrazach. Główne elementy kompozycji malował kolorami podstawowymi, szerokimi pociągnięciami pędzla, nie troszcząc się zbytnio o szczegóły.
Pierwsze nauki podjął u swojego ojca Johanna Heinricha Roosa. W 1677r. wyjechał do Rzymu, gdzie studiował u G. Brandiego. Tworzył pod wpływem P. Muliera mł. Malował obrazy ze zwierzętami oraz pejzaże.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: [email protected]