Jedyne idealne połączenie malarstwa i rzeźby, 1989
technika mieszana, 24,5x29x10 cm
Estymacja: 18000 - 22000 zł
Ta praca jest chyba moim najbardziej ironicznym komentarzem do komentowania sztuki przez samą siebie. Już wtedy, kiedy powstwała podziały na malarstwo, rzeźbę, sztukę konceptualną etc. wydały mi się śmieszne i archaiczne. Forma, którą wówczas z zamiłowaniem uprawiałem (małe topornie posklejane gablotki uważniające naiwne rzeźby z modelplastu) nadaje pracom z tego okresu dodatkowy wymiar. Był to okres totalnego zagubienia i nieporadności, który staraliśmy się w Polsce przekuć na pewność siebie, upijając się jednocześnie upadkiem znienawidzonego komunizmu. Paweł Kowalewski
Rocznik `58. W roku 1983 ukończył Akademię Sztuk Pięknych. Studiował na Wydziale Malarstwa. Dyplom z wyróżnieniem uzyskał w pracowni Stefana Gierowskiego. Od 1982 roku był współtwórcą warszawskiej formacji artystycznej Gruppa, działającej czynnie do 1992 roku. W latach 80. twórczość Kowalewskiego była silnie związana z bieżącymi wydarzeniami społecznymi i politycznymi w Polsce. Malarstwo artysty odpowiadało nastrojom towarzyszącymi społeczeństwu w tamtych czasach. Lata 90. przyniosły znaczące zmiany w działalności artystycznej Kowalewskiego. Twórca zaczął wykorzystywać zupełnie nowe środki wyrazu takie jak: instalacje, drobne formy rzeźbiarskie w modelinie, gablotki oraz prace ready made.
W latach 1978-1983 studiował na Wydziale Malarstwa w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, gdzie uzyskał dyplom z wyróżnieniem w pracowni Stefana Gierowskiego. Od 1985 roku jest wykładowcą na Wydziale Wzornictwa warszawskiej ASP, obecnie ze stopniem doktora habilitowanego. Już w trakcie studiów silnie zaangażował się w rozwój niezależnej sceny artystycznej, a początek jego kariery upłynął pod znakiem działalności w Gruppie, której swoistym zwieńczeniem był udział w Documenta w Kassel w 1987 roku oraz szereg wystaw w Polsce i za granicą. Wraz z cyklem Fin de siècle z 1992 roku zasadniczo porzucił malarstwo, koncertując się na pracach o charakterze interdyscyplinarnym i performatywnym.
Od początku swojej drogi twórczej rozwijał koncepcję „sztuki osobistej, czyli prywatnej”, pozostającej w silnym połączeniu z życiem samego artysty, ale także odnoszącej się do problemów, które umieszczają każdego widza w kontekście uniwersalnym. Ta zasadnicza oscylacja pomiędzy doświadczeniem pojedynczości a powszechnością towarzyszy jego twórczości do dziś i stanowi o jej ciągłym charakterze, pomimo licznych, często bardzo radykalnych decyzji artystycznych w jego karierze.
Równie istotnym elementem twórczości artysty jest wymiar polityczny, który z czasem stał się osią jego programu. Początkowo wyrażało się to w ogólnym kierunku działalności Gruppy oraz pojedynczych dziełach, takich jak Mon cheri Bolscheviq czy Zdzicho skacze co noc z butelkami z benzyną, by stopniowo ewoluować w stronę prac wpisujących się w dyskurs antytotalitarny, takich jak cykl Nie wolno! (2010) oraz Symulator totalitaryzmu (2012).
Informacje dla kupujących:
Artinfo.pl przyjmuje zlecenia kupna obiektów niesprzedanych na aukcji. Formy zgłoszenia:
Polecamy skorzystanie z funkcji "ZGŁOSZENIE KUPNA" znajdującej się przy każdym obiekcie.
Przyjmujemy także zgłoszenia przez telefon i mail:
tel.: 22 818 94 68 tel. kom.: 506 122 445 e-mail:[email protected]
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: [email protected]