fotografia - wydruk archiwalny na pleksi (papier barytowy)
Podkreślanie aspektów niesamowitości, niezwykłości w elementach świata codziennego, odrealnianie ich, towarzyszy Bownikowi od początku twórczości. Stworzony przez artystę parawan odwołuje się do jego najnowszego projektu oraz tradycji przedstawień ptaków na parawanach. Hipnotyzujące, niepozwalające oderwać od siebie oczu, koło barw jest w rzeczywistości przetworzonym obrazem ptaków. To rejestracja umieszczonych na kolistej formie zdjęć ptaków, które pod wpływem wprawienia w ruch zostają zarejestrowane przez oko i aparat jedynie w postaci abstrakcyjnych form barwnych. Ta figura mechaniczna podkreśla przyspieszenie procesów i zmian we współczesnym świecie, w których niejednokrotnie dostrzegamy jedynie efekt końcowy. To, co fizyczne i figuralne staje się abstrakcją, ukazując nam zupełnie inne oblicze piękna.
Bownik studiował filozofię na Uniwersytecie Marii Skłodowskiej-Curie w Lublinie oraz fotografię na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Wykładowca na Akademii Sztuki w Szczecinie i Szkole Filmowej w Łodzi. Do najbardziej znanych prac artysty należą fotograficzne cykle: Gamers, E-Słodowy, Koleżanki i koledzy, Rewers. Jego książka Disassembly, wydana przez wydawnictwo Mundin, otrzymała główną nagrodę w konkursie Fotograficzna Publikacja Roku 2014. Ta sama książka została nominowana do Kassel Photobook Award 2014. Bownik brał udział w wielu wystawach indywidualnych i grupowych. Jego prace znajdują się w kolekcjach Museum In Huis Marseille w Amsterdamie, Fundacji Sztuki Polskiej ING, Bibliotece Narodowej, Narodowej Galerii Sztuki Zachęta oraz w licznych zbiorach prywatnych. W 2014 był nominowany do Paszportów Polityki.
BOWNIK Paweł
Mieszka i pracuje w Warszawie. W swoich projektach zajmuje się oddziaływaniem zjawisk technologicznych na codzienne życie. Rejestruje zmiany otoczenia wynikające z użytkowania sprzętu elektronicznego jak i prywatne konstrukcje będące przejawem potrzeb zachowania elektronicznej aktywnosci. Dokumentuje i rekonstruuje “e-środowisko”, jego wpływ i odbicia cywilizacyjne, nie mieszczące się w wyobrażeniu o nowoczesności i aseptyczności użytkowej przestrzeni elektronicznej.
1996 - 1998 studia na Wydziale Filozofii i Socjoligii UMCS w Lublinie
1998 - 2005 studia na Wydziale Komunikacji Multimedialnej ASP w Poznaniu
2004 - 2008 współtworzenie kolektywu Ikoon
od 2008 współpraca artystyczna z Marcelina Gunią
2008 stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Informacje dla kupujących:
Aukcja charytatywna "Spragnieni Piękna" odbędzie się podczas III Balu Dobroczynnego "Spragnieni Piękna" organizowanego przez Stowarzyszenie "Przyjaciele MNW". Dochód z licytacji przekazany zostanie Muzeum Narodowemu w Warszawie.
Artinfo.pl przyjmuje zlecenia licytacji.
Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji"LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: [email protected]
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji.
Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium. Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: [email protected]