Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | [email protected]
KARTA OBIEKTU
BIERWIACZONEK Olgierd | MARTWA NATURA Z CYTATEM, 1984

Olgierd BIERWIACZONEK (1925 - 2002)

MARTWA NATURA Z CYTATEM, 1984

olej, płótno
60,5 x 73,5 cm
sygn. l.d.: O Bierwiaczonek
Na odwrocie napis farbą na płótnie: Olgierd Bierwiaczonek | Martwa natura z cytatem | r. 1984. - ol. pł. 60 x 73
Na górnej listwie krosna napisy: - czerwoną farbą: NR INW. M-32; - flamastrem: CBWA-6727/85.
Obok okrągły stempel CBWA Zachęta w Warszawie.
Ponadto nalepki: - firmowa nalepka Art Office Sp. z o.o.; - nalepka CBWA Zachęta z danymi obrazu.


Obraz opisany i reprodukowany w katalogu:
- Aukcja obrazów ze zbiorów Zachęty 28 XI 2008. Pokaz przedaukcyjny 25 XI - 28 XI 2008, Zachęta Narodowa Galeria Sztuki, Warszawa 2008, s. 5, nr kat. 6, il.

Obraz nosi autorski tytuł Martwa natura z cytatem, przy czym tytułowym cytatem jest tu - umieszczona w głębi, za biało nakrytym stołem - Piastunka, dzieło Olgi Boznańskiej z 1899 (patrz niżej) ze zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu.

Ta wrażliwie malowana Martwa natura, nastrojowe płótno o stonowanych barwach wydaje się być modelowym przykładem, niemalże ilustracją słów Olgierda Bierwiaczonka: Nie jestem demiurgiem posiadającym moc stwarzania nowych światów. Toteż nie interesują mnie i nigdy nie interesowały poszukiwania oryginalności w dziedzinie formy i środków wypowiedzi. Nie znoszę przy tym wszelkiego pustosłowia, frazesów i demagogii. Malarstwo moje - pragnę - aby cechowała skromność, szczerość i prostota, wynikające ze świadomości jego roli, ograniczeń i uwarunkowań.

Martwa natura z cytatem od 1985 była własnością Galerii Zachęta. Wraz z innymi obiektami z tych zbiorów, w listopadzie 2008 roku, obraz został wystawiony i sprzedany na specjalnej aukcji prac, którą - jak podano w katalogu - zorganizowano i przeprowadzono: "w celu uporządkowania kolekcji, uczynienia jej bardziej przemyślaną i harmonijną /.../ Obecnie [zbiory Zachęty] mają bardzo niespójny, pełen dysproporcji charakter. /.../ Celem aukcji /.../ jest także ożywienie kolekcji. Pragniemy więc wprowadzić na rynek sztuki niektóre z dzieł z naszych zbiorów, dając im szansę na odkrycie przez koneserów. Za pozyskane w ten sposób środki Zachęta będzie mogła uzupełnić swoją kolekcję o brakujące ogniwa i nabyć dzieła młodych twórców. /.../ Jest to praktyka uznana na świecie [a] możliwość odsprzedaży [można] potraktować jako stały roboczy element nigdy nie kończącej się pracy nad formowaniem kolekcji muzealnych".

Olgierd Bierwiaczonek, malarz i pedagog. Jego droga do malarstwa nie była łatwa. Dzieciństwo, młodość, lata II wojny i okupacji niemieckiej spędził na Wileńszczyźnie. Jako dziewiętnastolatek, w lipcu 1944 roku został wcielony do II Armii Ludowego Wojska Polskiego, z którą przeszedł cały jej szlak bojowy. W latach 1946-1952 pełnił zawodową służbę wojskową. Równocześnie uczył się w Państwowym Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącym dla Dorosłych w Przemyślu. W 1950 roku zdał maturę, poczym uczęszczał na zajęcia kółka plastycznego w Miejskim Domu Kultury w Przemyślu. W 1951 rozpoczął studia w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Katowicach, skąd niebawem przeniósł się na Wydział Malarstwa do Akademii Sztuk Plastycznych w Warszawie, gdzie był uczniem prof. Eugeniusza Eibischa i w 1956 roku uzyskał dyplom. Po studiach zamieszkał w Mikołowie na Śląsku. Pracował jako nauczyciel rysunku i wychowania plastycznego w Katowicach, a równocześnie sam dużo malował. Czynny w środowisku śląskich plastyków, w latach 1967-1972 był, m.in. prezesem Zarządu Okręgu ZPAP w Katowicach. W latach 1965-1976 wystawiał wraz z Grupą Malarzy Realistów. W roku 1974 zrezygnował z pracy pedagogicznej, na stałe zamieszkał w Katowicach i w pełni zajął się własną twórczością. W 1984 został członkiem Związku Polskich Artystów Malarzy i Grafików. Malował przede wszystkim portrety, a także martwe natury i pejzaże. Swoje obrazy prezentował na licznych wystawach - indywidualnych i zbiorowych. Prace artysty znajdują się w licznych zbiorach prywatnych i muzealnych w kraju i za granicą, m.in.: w Galerii Uffizi we Florencji.

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
BIERWIACZONEK Olgierd
Urodził się 30 sierpnia 1925 roku na Wileńszczyźnie we wsi Łaszuki w powiecie postawskim. Tam też przeżył wojnę i okupację niemiecką. W lipcu 1944 roku został zmobilizowany i wcielony do II Armii Ludowej Wojska Polskiego, z którą przeszedł cały jej szlak bojowy. Malarstwem zaczął interesować się poważnie od roku 1948, kiedy to podczas podróży poślubnej zetknął się po raz pierwszy z dziełami malarstwa polskiego w Muzeum Narodowym w Krakowie. Z książek i poradników nauczył się podstaw rysunku i kompozycji oraz technologii malarstwa. Przez kilka tygodni po maturze w roku 1950 uczęszczał na zajęcia do kółka plastycznego w Miejskim Domu Kultury w Przemyślu. W roku 1951 podjął studia w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Katowicach, ale kierunek studiów tej uczelni - grafika propagandowa - nie odpowiadała jego zainteresowaniom. Przeniósł się więc na Wydział Malarstwa do Akademii Sztuk Plastycznych w Warszawie, gdzie studiował pod kierunkiem E. Eibischa i gdzie w roku 1956 otrzymał "dyplom artysty plastyka w zakresie malarstwa".

Po ukończeniu studiów wrócił na Śląsk i osiadł wraz z rodziną w Mikołowie. Przez 18 lat, do roku 1974, pracował jako nauczyciel rysunku i wychowania plastycznego w szkolnictwie pedagogicznym w Katowicach, łącząc pracę nauczycielską z twórczością artystyczną i działalnością społeczno-organizacyjną w katowickim środowisku plastycznym. Uczestniczył w tym czasie we wszystkich niemal wystawach i konkursach malarstwa okręgu katowickiego oraz w licznych wystawach krajowych i zagranicznych. Pełnił jednocześnie szereg funkcji społecznych we władzach okręgowych i naczelnych Związku Polskich Artystów Plastyków. W latach 1965-1976 wystawiał także swoje prace w Grupie Malarzy Realistów. Najbardziej zasłynął jako portrecista, ale uznanie znalazły także jego martwe natury i pejzaże. W roku 1974 zrezygnował z pracy pedagogicznej, przeniósł się do Katowic i poświęcił wyłącznie malarstwu. Po rozwiązaniu Z.P.A.P. w r.1984 został członkiem Związku Polskich Artystów Malarzy i Grafików i aktywnie uczestniczył w jego działalności. W lutym 1986 przeszedł na emeryturę i od tego czasu zajmował się już wyłącznie malarstwem. Zmarł 6 lutego 2002 w Katowicach.

Zrealizował 22 wystawy indywidualne swoich prac w kraju (w tym w warszawskiej "Zachęcie") i 5 w ośrodkach kultury polskiej za granicą. Wiele jego prac zostało zakupionych do zbiorów muzealnych m.in. Muzeum Narodowego i Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, Muzeum Śląskiego Muzeum Historii Katowic w Katowicach, Muzeum Warmii i Mazur, Olsztynie, Muzeum Ziemi Przemyskiej w Przemyślu oraz muzeów: w Bielsku Białej, Chorzowie, Chrzanowie, Niedzicy, Raciborzu i Tarnowskich Górach. Liczne prace znajdują się w posiadaniu wielu instytucji państwowych i kolekcji prywatnych w kraju, wielu krajów Europy oraz w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Należy do czterech malarzy polskich, których obrazy znajdują się w Galerii Uffizi we Florencji.
Informacje dla kupujących:

Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji "LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).

 
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: [email protected]
 
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji. Organizator aukcji dolicza 18% opłatę do ceny sprzedaży.
Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium.
Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.

[email protected]  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: [email protected]