olej, tektura 74,5 × 85,5 sygnowany u góry po prawej: "Olga Boznanska"
Boznańska po wstępnych studiach w jej rodzinnym Krakowie od 1886 do 1898, uczyła się a następnie samodzielnie pracowała w Monachium. Nie stroniła tu od zajęć pedagogicznych (w prywatnej szkole malarstwa T. Hummla, którą okresowo kierowała). W 1898 przeniosła się na stałe do Paryża. Wystawiała tu bardzo dużo, będąc wyróżniana i zakupywana do prestiżowych muzeów. Jako członek (także prezes) Towarzystwa Artystów Polskich "Sztuka" uczestniczyła stale w jego wystawach w kraju i poza jego granicami. Należała też do Societe nationale des Beaux - Arts oraz International Society of Sculptors Gravers and Painters. Należy do najwybitniejszych malarek XX w. zbierała najwyższe odznaczenia w rożnych stolicach. Uzyskała francuską Legię honorową także order Polonia Restituta. Włączyła się do sztuki europejskiej czerpiąc z dorobku wielu mistrzów współczesnych i dawnych
Portretowany pejzażysta angielski zamieszkały w Paryżu pozostawał w kontakcie z Boznańską do której - po samobójczej śmierci jej siostry Izy - pisał w 1934, że ze zmarłą był bardzo związany mimo wielkiej różnicy wieku, jaka nas dzieliła. Boznańska portretowała Harrisona co najmniej dwukrotnie: drugi jego wizerunek należał do Etienne Colignon w Paryżu (repr.: Sztuki Piękne r. II. 1925 s. 110).
BOZNAŃSKA Olga
Olga Boznańska edukację artystyczną rozpoczęła pobierając lekcje rysunku u swojej matki, a następnie uczyła się prywatnie u malarzy J. Siedleckiego, K. Pochwalskiego i H. Lipińskiego. Kontynuowała naukę w I. 1884-86 na Kursach im. A. Baranieckiego u A. Piotrowskiego w Krakowie i u K. Kricheldorfa i W. Durra w latach 1886-89 w Monachium. Tam też założyła własną pracownię i mieszkała przez następne dziewięć lat, wyjeżdżając na dłuższe pobyty do Krakowa, Francji i Szwajcarii. W 1895 podjęła pracę kierownika prywatnej szkoły malarstwa T. Hummla. Zaproponowane przez J. Fałata stanowisko kierownika katedry malarstwa w Szkole Sztuk Pięknych w Krakowie odrzuciła i w 1898 na stałe przeniosła się do Paryża. Swoje prace prezentowała od 1886 r. na licznych wystawach w kraju i międzynarodowych w Europie, Ameryce i Japonii. Uzyskiwała liczne nagrody i odznaczenia, m.in. otrzymała francuską Legię Honorową (1912), Grand Prix na Wystawie Powszechnej w Paryżu (1937) oraz order Polonia Restituta (1938). Była członkiem wielu znaczących, polskich i europejskich stowarzyszeń artystycznych. Malowała w ograniczonej gamie kolorystycznej, zbudowane z rozwibrowanych, drobnych plamek barwnych, pozbawione linii i konturu portrety, martwe natury, sceny rodzajowe we wnętrzach i widoki miejskie.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: [email protected]