ołówek, karton, 44,5 x 32,5 sygn. ołówkiem p.d.: 12 Janvier 1876 / Olga
Początkowo lekcji rysunku udzielała Boznańskiej matka, Eugenia Mondan; w l. 1883-86 artystka kształciła się pod kierunkiem K. Pochwalskiego, J. Siedleckiego, H. Lipińskiego i A. Piotrowskiego. Uczęszczała też na Wyższe Kursy dla Kobiet im. A. Baranieckiego. W l. 1886-1889 odbyła studia w monachijskiej ASP u K. Kricheldorfa i W. Dürra; w Monachium otworzyła własną pracownię, pozostając pod opieką J. Brandta i A. Wierusza-Kowalskiego. W 1896 osiadła na stałe w Paryżu. Była członkiem Towarzystwa Arystów Polskich "Sztuka", Société Nationale des Beaux-Arts i Polskiego Towarzystwa Literacko-Artystycznego w Paryżu, a także International Society of Sculptors, Gravers and Painters w Londynie. Od 1887 prezentowała swoje prace na wystawach w kraju, Europie, Stanach Zjednoczonych i Japonii. Wielokrotnie została uhonorowana nagrodami, m.in. Grand Prix w Paryżu (1937). Prezentowany rysunek to unikatowa, bardzo wczesna praca Boznańskiej świadcząca o przyswajaniu akademickich reguł nauczania opartych na wykonywaniu przerysów z ilustracji. Omawiana praca znajdowała się w depozycie w Muzeum Narodowym w Warszawie.
BOZNAŃSKA Olga
Olga Boznańska edukację artystyczną rozpoczęła pobierając lekcje rysunku u swojej matki, a następnie uczyła się prywatnie u malarzy J. Siedleckiego, K. Pochwalskiego i H. Lipińskiego. Kontynuowała naukę w I. 1884-86 na Kursach im. A. Baranieckiego u A. Piotrowskiego w Krakowie i u K. Kricheldorfa i W. Durra w latach 1886-89 w Monachium. Tam też założyła własną pracownię i mieszkała przez następne dziewięć lat, wyjeżdżając na dłuższe pobyty do Krakowa, Francji i Szwajcarii. W 1895 podjęła pracę kierownika prywatnej szkoły malarstwa T. Hummla. Zaproponowane przez J. Fałata stanowisko kierownika katedry malarstwa w Szkole Sztuk Pięknych w Krakowie odrzuciła i w 1898 na stałe przeniosła się do Paryża. Swoje prace prezentowała od 1886 r. na licznych wystawach w kraju i międzynarodowych w Europie, Ameryce i Japonii. Uzyskiwała liczne nagrody i odznaczenia, m.in. otrzymała francuską Legię Honorową (1912), Grand Prix na Wystawie Powszechnej w Paryżu (1937) oraz order Polonia Restituta (1938). Była członkiem wielu znaczących, polskich i europejskich stowarzyszeń artystycznych. Malowała w ograniczonej gamie kolorystycznej, zbudowane z rozwibrowanych, drobnych plamek barwnych, pozbawione linii i konturu portrety, martwe natury, sceny rodzajowe we wnętrzach i widoki miejskie.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: [email protected]