Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | [email protected]
KARTA OBIEKTU
BRZESKI Olaf | Bez tytułu (Krokodyl), z cyklu Czarne charaktery, ed. 1/3, 2008 r.

Olaf BRZESKI (ur. 1975, Wrocław)

Bez tytułu (Krokodyl), z cyklu Czarne charaktery, ed. 1/3, 2008 r.

technika własna, 23 x 59 x 20 cm
sygnowana datowana i numer edycji na spodzie: ` 1/3 2008 Olaf | Brzeski`
WYSTAWIANY:
- "Samolub", wystawa indywidualna, CSW Zamek Ujazdowski, Warszawa 22 czerwca -18 marca 2013
LITERATURA:
- Samolub, katalog wystawy indywidualnej, CSW Zamek Ujazdowski, Warszawa 2013

Połączony z wystawą we wrocławskim BWA cykl "Czarne charaktery..." stanowił rozwinięcie idei i dopełnienie innego projektu Olafa Brzeskiego pod tytułem "Pan Myśliwy", wokół którego zagadkowej postaci osnuł Brzeski fabułę kilku kolejnych wystaw. Jego postać scharakteryzował w taki oto sposób: "Biedny głupi skurwysyn, któremu się wydawało, że otaczającą go rzeczywistość można wykorzystać, ukształtować wedle jego woli, kontrolować i regulować. Panować nad naturą ludzi, zwierząt, rzeczy. Generalnie zaprowadzić porządek. Ale natura rzeczy jest niezmienna i ma własne interesy do załatwienia... I kiedy chciał wyjść i zabrać się do dzieła, okazało się, że jego `leśni przyjaciele` zakopali jego strzelbę w lesie, a miejsce to nakryli gałęziami. Jego szkolone myśliwskie psy uciekły nocą do sąsiada zagryzać śpiące kury i kulawe koty. Jego trofea ożyły, a pokój zajął las. Z czasem jego zakopana w lesie strzelba zamieniła się w kawałek kości, a on kupił sobie nową."
Historia myśliwego, na którym dokonuje zemsty natura stała się osią, wokół której zbudował narrację wrocławskiej wystawy. Sedno stanowiła wypełniająca całą przestrzeń galerii instalacja, w której podobne do "Krokodyla" rzeźby umieszczone zostały na ścianach w charakterze zdobytych przez myśliwego trofeów. Ciemne, gładkie powierzchnie rzeźb inkrustowane zębami, poucinane nagle na kształt ogryzionych ciał przypominały stworzenia, które uległy wyrafinowanym mutacjom. Zwierzęca anatomia miesza się z formami geometrycznymi, zaczerpniętymi ze świata technologii. Nie wiadomo do końca, w którym kierunku zaszła owa przemiana - czy maszyny uległy zezwierzęceniu czy też stworzenia ewoluowały w stronę automatów. Podłoga wysypana została leśną ściółką, na której słały się w chaotycznych układach niszczejące meble, które pod wpływem działania żywiołów zaczęły przypominać struktury organiczne. Przestrzeń zaaranżowana została na kształt dziwacznego gabinetu osobliwości, który stanowił jednocześnie krajobraz po walce stoczonej pomiędzy myśliwym a naturą. Tak o symbolicznej bitwie, będącej pomniejszoną do galeryjnej skali wizją zagłady ludzkości, pisał sam Brzeski: "Zachodzi wymiana ekipy rządzącej na tej niewielkich rozmiarów planecie. Zanim naprawdę dotrze do nas nieodwracalność stanu rzeczy, wielka głowa zapadnie w śpiączkę i większość oznak życia ucichnie, a w maju nasze resztki będą przyciągać małych grabarzy."

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
BRZESKI Olaf

Urodzony we Wrocławiu rzeźbiarz, autor instalacji i filmów. W latach 1994-95 studiował na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej, a następnie od 1995 roku na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Pracę dyplomową z rzeźby obronił w 2000 roku w pracowni prof. Leona Podsiadłego. Swoje prace pokazywał na wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą.

Był nominowany do konkursu Spojrzenia - Nagroda Fundacji Deutsche Bank (2009) oraz Paszportów Polityki (2013). Pracuje w Berlinie i we Wrocławiu.

Informacje dla kupujących:

Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji "LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).

 
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: [email protected]
 
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 10 dni od daty aukcji.

Organizator aukcji do kwoty wylicytowanej dolicza opłatę aukcyjną. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i naliczana jest degresywnie w zależności od kwoty wylicytowanej: do 100 000 złotych (włącznie) – w wysokości 18%, a powyżej 100 000 złotych – w wysokości 15%.

Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium.
Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.

[email protected]  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: [email protected]