olej/płótno, 38 x 46 cm sygnowany l.d.: 'Grunsweigh' na odwrociu nalepka z Villa La Fleur z numerem inwentarzowym '0267/ MR/06'
POCHODZENIE: - dom aukcyjny Boisgirard, Paryż, marzec 2006 - kolekcja prywatna, Warszawa
Nathan Grunsweigh był jednym z licznych artystów pochodzących z Krakowa, którzy swoje losy twórcze związali ze sceną artystyczną Francji. Malarz przybył do Paryża krótko przed wybuchem Wielkiej Wojny, zasilając tym samym szeregi artystycznej kolonii tworzonej przez przybyszów z Europy Środkowo-Wschodniej. Stolica Francji przyciągała twórców zagranicznych od zawsze, jednak niezwykły fenomen Szkoły Paryskiej zarysował się szczególnie silnie około 1900 roku. Tworzący na obrzeżach centrum miasta, osiadający na Montmartrze, potem często na Montparnassie, artyści, głównie z innych państw europejskich i Stanów Zjednoczonych, formowali nieoficjalną modernistyczną kolonię, która stawała się laboratorium awangardowych pomysłów. Nazwanie tego zjawiska, funkcjonującego dziś pod szyldem École de Paris to zasługa krytyka André Warnod, który użył terminu po raz pierwszy w 1925 roku. Przybywający do Francji malarze wkraczali w sieć artystycznych powiązań, które umożliwiały im dalsze funkcjonowanie na scenie artystycznej. Grunsweigh pozostawał w relacjach z Chaïmem Soutinem, Michelem Kikoine i Pinchusem Krémègne. Malarz z Krakowa w latach 20. i 30., podobnie jak jego koledzy, wielokrotnie wystawiał na liberalnych paryskich salonach, które oferowały możliwość ekspozycji swoich dzieł i potencjalnej sprzedaży. Grunsweigh pokazywał swoje dzieła na Salonie Jesiennym, Salonie Niezależnych i Salonie des Tuileries. Pod wpływem tendencji Szkoły Paryskiej kształtował się również jego język wypowiedzi artystycznej. Uprawiał malarstwo figuratywne, które mimo realistycznego zacięcia nosiło nieco odrealniony charakter. Grunsweigh preferował szeroką, nasyconą paletę barwną, niejednokrotnie używając zamaszystych plam czystego koloru. Jego malarstwo cechowała niezwykła kolorystyczna ekspresja, która niejednokrotnie prowadziła go ku deformacji obserwowanych miejskich pejzaży.
PODATKI I OPŁATY: - Do kwoty wylicytowanej doliczana jest opłata aukcyjna. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i wynosi 18%.
Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji"LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 693 108 148
e-mail: [email protected]
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji.
Organizator aukcji do kwoty wylicytowanej dolicza opłatę aukcyjną. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i wynosi 18%.
W przypadku wybranych obiektów do kwoty wylicytowanej doliczona zostanie opłata z tytułu "droit de suite". Dla ceny wylicytowanej o równowartości do 50 000 EUR stawka opłaty wynosi 5%.
Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium. Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: [email protected]