Album widoków przedstawiających miejsca historyczne Królestwa Galicji i ziem krakowskich, 1880
litografie na tincie, seria VI, 20,5 x 29 cm, sygn. l.d.: Rys. z natury Napoleon Orda; p.d.: Lit. w Lit. M. Fajansa w Warszawie
Rysownik, malarz, kompozytor. Studiował matematykę na Uniwersytecie Wileńskim, której nie ukończył z powodu aresztowania za działalność w tajnej organizacji studenckiej. Brał udział w powstaniu listopadowym, zmuszony do emigracji osiadł w Paryżu, gdzie aktywnie działał w środowisku emigracyjnym. W 1833 uczył się rysunku u Pierra Girarda. Podczas licznych podróży po Europie wiele szkicował. Po powrocie do kraju w 1856 zamieszkał na Ukrainie i od ok. 1870 rozpoczął pracę nad systematycznym opracowywaniem zabytków, odwiedzanych podczas letnich podróży po Polsce. Efektem tej pracy jest składający się z ośmiu serii Album widoków historycznych Polski poświęcony Rodakom, monumentalne dzieło opracowane w technice litografii i wydane nakładem warszawskiej pracowni Maksymiliana Fajansa.
ORDA Napoleon
Rysownik, malarz, muzyk. Studiował na Uniwersytecie Wileńskim nauki matematyczno-przyrodnicze. Brał udział w Powstaniu Listopadowym /strzelec 4 Pułku w Królestwie/. Po powstaniu we Włoszech i od 1833 w Paryżu. Studia malarskie u pejzażysty Pierre`a Girarda oraz muzyczne u F. Chopina. Często podróżował po Europie. W 1856 wrócił do Polski i osiadł w rodzinnych Worocewiczach. W czasie licznych wędrówek po kraju wykonał ponad 1000 rysunków z natury. W 1873 podjął monumentalne dzieło wydania własnym sumptem "Albumu widoków historycznych Polski" W litografii opublikowano część tych zamierzeń - 260 widoków. Na kamieniu rysował je Alojzy Misierowicz. Wydane zostały w 8 seriach w Zakładzie Litograficznym M. Fajansa w Warszawie. Pozostałe rysunki nie zostały wydane z braku funduszy i ingerencji cenzury rosyjskiej.
Informacje dla kupujących:
Artinfo.pl przyjmuje zlecenia kupna obiektów niesprzedanych. Formy zgłoszenia:
Polecamy skorzystanie z funkcji "ZGŁOSZENIE KUPNA" znajdującej się przy każdym obiekcie.
Przyjmujemy także zgłoszenia przez telefon i mail:
tel.: 022 818 94 68 tel. kom.: 0 693 108 148 e-mail:[email protected]
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: [email protected]