akryl, szablon na płycie, 120x100cm, sygn. z przodu: monstfur, na odwrocie naklejka autorska
MONSTFUR to artystyczny projekt powołany do życia w 2006 roku przez dwóch młodych artystów z Częstochowy, adeptów Wydziału Wychowania Plastycznego na AJD. W skład duetu wchodzą Bartłomiej Stypka (ur.1983r.) i Łukasz Gawron (ur.1985r.). Autorzy nie podpisują swoich prac. Od początku współpracy kreowana jest wirtualna postać - Monstfur, będąca połączeniem słowa "monster" i "potfur". Ich podstawowym środkiem wyrazu jest szablon - licząca tysiące lat technika graficzna, która w kreacjach grupy spotyka się z nowoczesną technologią farb aerozolowych. Matryce szablonowe przygotowują ręcznie. Interesuje ich przede wszystkim realizacja na ulicy. Obok działań street-art’owych, równolegle malują w pracowni. Stosują blachy, które znajdują np. na złomie. Wykorzystują zastane podłoża w ich naturalnym kształcie: tlenek żelaza, korozja, resztki liternictwa z blach informacyjnych, pozostałości po czymś, co już nie funkcjonuje. Uczestnicy wielu imprez i wystaw zbiorowych poświęconych street-art’owi, graffiti, technice szablonowej m. in. Stencil History X", ATM gallery oraz Intoxicated Demons gallery Berlin’ 2009; zbiorowa wystawa szablonu Chic’n’stencil, Galerie Itinerrance, Paryż’ 2009. Trzykrotnie brali udział w Festiwalu Młodej Sztuki Arterie. Laureaci stypendium twórczego Prezydenta Miasta Częstochowy. Prace kolektywu były prezentowane na targach STROKE ART FAIR w Monachium. W 2015 roku MONSTFUR został uhonorowany nagrodą Grand Prix w konkursie STENCIL ART PRIZE organizowanym przez aMBUSH Gallery w Sydney (92 uczestników z 21 krajów). Prace MONSTFURA prezentowane były na wystawach indywidualnych i zbiorowych w Warszawie, Berlinie, Paryżu, Sztokholmie i Sydney.
Komentarz autorski: Praca pochodzi z kultowego cyklu "Mental disorder 1996", którego prezentacja miała miejsce w 2013r. na wystawie indywidualnej w Centrum Promocji Młodych w Muzeum Częstochowskim w Częstochowie. Cały cykl składa się z 10 prac, utrzymanych jednocześnie w estetyce użytkowej PRL-u i muzyki metalowej. MONSTFUR-y pytani o "Mental disorder 1996" odpowiadają cytatem z Wikipedii: Rozpatrywanie muzyki metalowej w kategoriach tradycyjnej estetyki jest bardzo trudne i zwodnicze. Twórcy metalowi, poza wczesnym okresem i czasem hair metal, nie dbali o piękno swej muzyki, przynajmniej w szeroko przyjętym tego słowa znaczeniu. Bardziej interesującym było dla nich wytworzenie odpowiedniego nastroju, zgodność ze standardem i wykonawcza precyzja. Specyfika metalu, a zwłaszcza ekstremalnych jego odmian, powoduje wiele nieporozumień. Zarówno muzykom jak i ich fanom często przypisywany jest satanizm, przy czym zwykle oskarżenia takie wynikają ze stereotypów istniejących w społeczeństwie a nie z analizy twórczości zespołu.
MONSTFUR to organizm żyjący na polu sztuki, który żywi się pozostałościami poprzedniej epoki oraz produktami popkultury. Został powołany do życia jako niezobowiązujący koncept, by z czasem ewoluować do obecnego stanu. Swoją sztukę tworzy za pomocą ręcznie wycinanych szablonów na zardzewiałych blachach, starych tablicach informacyjnych, murach czy wreszcie płótnach.
Prace kolektywu można spotkać na prestiżowych targach, m.in. Stroke Art Fair w Monachium, gdzie jego obiekty wystawiane są obok takich postaci jak Banksy czy Mr. Braiwash. W 2015 roku MONSTFUR został uhonorowany nagrodą Grand Prix w konkursie Stencil Art Prize organizowanym przez aMBUSH Gallery w Sydney (do finału dostało się 92 uczestników z 21 krajów). Prace MONSTFURA prezentowane były na wystawach indywidualnych i zbiorowych w Berlinie, Paryżu, Sztokholmie, Sydney i Warszawie. Znalazły również swoje miejsce w najważniejszych kolekcjach muzealnych w Polsce (m.in. Muzeum Śląskie w Katowicach).
Informacje dla kupujących:
Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji"LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: [email protected]
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji. Organizator aukcji dolicza 18% opłatę do ceny sprzedaży.
Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium. Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: [email protected]