technika własna, mieszana, płótno; 70 x 50 cm; sygn., dat. i opisana na odwrocie: 2014 / MIROSŁAW / DUCHOWSKI / 50 X 70 / tyt: "NAGRODA 2".
"Duchowski jest artystą wielu skal i dziedzin. U progu kariery zaprojektował fasadę Narodowego Banku Polskiego na Placu Powstańców Warszawy (…). Jako malarz jest abstrakcjonistą o upodobaniach strukturalnych, nie unikającym (…) odniesień politycznych (cykl gwaszy "Alfabet wojenny" z 1982 roku, inspirowany napisami na murach). Tworzył instalacje i z rzadka performance. Uczestniczył w międzynarodowym ruchu kontynuatorów myśli i praktyki konstruktywistycznej (…)". Tak opisała sylwetkę twórczą Mirosława Duchowskiego historyk sztuki Maryla Sitkowska. Można jeszcze dodać wiele innych aktywności twórczych tego artysty. W 1989 roku zorganizował pierwszą w kraju międzynarodową wystawę sztuki ekologicznej. Od wielu lat jest niekwestionowanym autorytetem na polu sztuki w przestrzeni publicznej i dyrektorem instytutu zajmującego się taką problematyką, działającego na Wydziale Malarstwa ASP w Warszawie. Pracował nad wystrojem wnętrz stacji warszawskiego metra. Wcześniej w latach 80. był artystą bardzo aktywnym w ramach nieformalnej grupy twórczej, skupionej wokół pracowni Ryszarda Winiarskiego, u którego wówczas Duchowski był asystentem. Brał też udział w działaniach artystycznych Grupy21 skupionej pod koniec lat 80. wokół Galerii Studio. Urodzony w 1948 roku w Gdańsku. Ukończył Malarstwo na warszawskiej ASP w 1973 roku. Dyplom z wyróżnieniem zrealizował w pracowni Michała Byliny oraz aneks z malarstwa w architekturze u Jacka Sienickiego. Był prorektorem ASP w Warszawie w latach 1990-1993. Prowadzi Pracownię Sztuki w Przestrzeni Publicznej na Wydziale Malarstwa. Profesor zwyczajny.
DUCHOWSKI Mirosław
Urodził się w 1948 w Gdańsku, ukończył malarstwo na warszawskiej ASP w 1973 r - dyplom z wyróżnieniem - w pracowni Michała Byliny oraz pracowni malarstwa w architekturze Jacka Sienickiego. Jest autorem projektu elewacji Narodowego Banku Polskiego, przy Placu Powstańców w Warszawie. Współtworzył grupę znaną, jako "Pracownia Winiarskiego". Na początku lat 90_tych był prorektorem warszawskiej ASP, w 1994 został mianowany profesorem. W 1989 r zorganizował pierwszą w Polsce międzynarodową wystawę "Eco-Art." w Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie.Tworzył obrazy olejne i reliefy z drewna. Od połowy lat 80-tych tworzy obrazy z piasku utwardzonego farbą. W 1994 r podjął na nowo prace projektowe. Wspólnie z arch. J. Strzałkowską zaprojektował i zrealizował wystrój stacji metra Centrum w Warszawie. Jest związany z neokonstruktywistycznym ruchem Gerarda-Jurgena Bluma-Kwiatkowskiego.
Informacje dla kupujących:
Aukcja organizowana przez Towarzystwo Przyjaciół ASP w Warszawie we współpracy z Akademią Sztuk Pięknych w Warszawie.
Autor not biograficzno-artystycznych:
prof. Artur Winiarski Wydział Malarstwa ASP w Warszawie
Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji"LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: [email protected]
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji.
Organizator aukcji dolicza 18% opłatę do ceny sprzedaży.
Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium. Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: [email protected]