Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | [email protected]
KARTA OBIEKTU
SMOCZYŃSKI Mikołaj | Fields in Trasition, 1999/2000 r.

Mikołaj SMOCZYŃSKI (1955-2009)

Fields in Trasition, 1999/2000 r.

fotografia czarno-biała/papier, 100 x 70 cm

Studiował na łódzkiej PWSSP (obecnie Akademia Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego) oraz w Instytucie Wychowania Artystycznego UMCS. Uzyskał dyplom w 1979 roku. Jego prace (instalacje, obrazy i grafiki, czarno-białe fotografie kreacyjne) wystawiano w galeriach i na wystawach m.in. w Paryżu, Frankfurcie, Kopenhadze, Berlinie, Lyonie czy San Diego. Ogółem miał 30 wystaw indywidualnych i uczestniczył w kilkuset wystawach zbiorowych. Był jurorem na krajowych wystawach sztuki. Od 1979 był pedagogiem w Instytucie Wychowania Plastycznego UMC. Nagrodzony m.in. Nagrodą Artystyczną im. Stanisława Wyspiańskiego (Warszawa, 1990), Grand Prix Międzynarodowego Triennale Rysunku (Katowice, 1991). Otrzymał prestiżowe stypendia Soros Foundation, Jurzykowski Foundation, Fundacji Kościuszkowskiej i The Pollock Krasner Foundation. Z wystaw, które ustaliły jego pozycję warto wspomnieć "Passage? w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski (1997), która była artystycznym trójgłosem: Smoczyński uczestniczył w niej razem z dwoma innymi wielkimi artystami - Jerzym Nowosielskim i Leonem Tarasewiczem. Ostatnią autorską wystawę miał w Lublinie w 2004 roku w BWA. Jego twórczość była poszukiwaniem nowego malarstwa, które dokonywało się już poza tradycyjnie rozumianym płótnem, naciągniętym na krosno. Zajmował się rysunkiem (w 1992 roku otrzymał Grand Prix V Międzynarodowego Triennale Rysunku we Wrocławiu) i fotografią, w której nawiązywał do tradycji abstrakcjonizmu - aby z czasem przejść do tworzenia obiektów i instalacji artystycznych. Swe prace fundował na przemyślanej i konsekwentnej filozofii sztuki, na relacjach dzieła i jego materii do miejsca, w jakim powstaje, do czasu i przestrzeni oraz kontekstów i sensów jego zaistnienia. Za miarę uznania jego postawy twórczej i dorobku niech posłuży fakt, że inaugurując działalność Lubelskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych Waldemar Dąbrowski, minister kultury i dziedzictwa narodowego przekazał dar - pracę, od której Zachęta zaczęła tworzyć własną kolekcję sztuki współczesnej - właśnie pracę Mikołaja Smoczyńskiego.

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
SMOCZYŃSKI Mikołaj
Studiował w PWSSP w Łodzi w latach 1974-1975 oraz w Instytucie Wychowania Artystycznego UMCS w latach 1975-1979. Dyplom uzyskał w 1979 roku. Miał 30 wystaw indywidualnych i ponad 200 zbiorowych. Prace w licznych kolekcjach i galeriach sztuki współczesnej. Juror na wielu wystawach w kraju. Wystawy indywidualne: Lublin, Warszawa, Łódź, Lyon, San Diego, Kraków, Nowy York. Wystawy zbiorowe i ogólnopolskie: Radom, Warszawa. Kraków, Poznań, Wrocław, Łódź, Lublin. Wystawy międzynarodowe: Paryż, Frankfurt. Kopenhaga. Southampton, Istambuł, Berlin, Bolzano, Bochum. Nagrody i wyróżnienia: Nagroda Artystyczna im. Stanisława Wyspiańskiego (1990); Triennale Grafiki Polskiej (1991 - Nagroda Regulaminowa); V Międzynarodowe Triennale Rysunku we Wrocławiu (1992 - Grand Prix); European Photography Award, Berlin (1992).
Informacje dla kupujących:

Artinfo.pl przyjmuje zlecenia kupna obiektów niesprzedanych na aukcji.
Formy zgłoszenia:
Polecamy skorzystanie z funkcji "ZGŁOSZENIE KUPNA" znajdującej się przy każdym obiekcie.
Przyjmujemy także zgłoszenia przez telefon i mail:

tel.: 022 818 94 68
tel. kom.: 0 601 808 148
e-mail:
[email protected]

[email protected]  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: [email protected]