Olej, dykta; 46,6 x 66 cm w świetle ramy Sygnowany p. d.: M. Jabłoński
Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (1912-1914, 1918-1920) w pracowni Jacka Malczewskiego. W 1925 roku wyjechał na prywatne stypendium do Francji, a następnie na stypendium rządowe do Włoch. Wiele podróżował. Był m.in. na Ukrainie, w Rosji, Francji, Włoszech, Austrii, Jugosławii. Był członkiem Cechu Artystów Plastyków "Jednoróg" (1932-1934). Wystawiał w Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie i Lwowie. Od 1950 r. pełnił funkcję adiunkta w macierzystej uczelni. Prace artysty znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie i Poznaniu, Muzeum im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, Muzeum Okręgowego w Lublinie. W impresjonistycznym zagubieniu kształtów, w migotliwym drżeniu barw przedstawił się malarz w ogrodzie. Stojąc w pewnym oddaleniu od sztalugi wtapia się w otaczająca go żywą zieleń. Wyraźne są inspiracje współczesnym artyście malarstwem Paryża lat 20-tych, w którym polscy malarze zachłysnęli się wręcz możliwościami materii kształtowanej za pomocą wrażliwości na kolor. Doświadczenia te zaowocują kilka lat później, gdy powstanie "Jednoróg"- ugrupowanie artystyczne działające w latach 1925-1935 w Krakowie. Artyści "Jednorożca" uważali bowiem kolor za główny problem malarstwa, a doskonałość warsztatu ("rzetelną formę") za jego podstawę. Uważa się, że działalność "Jednorożca" wyprzedzała malarstwo kolorystów polskich.
JABŁOŃSKI Mieszko (Mieczysław)
Urodził się w 1892r. w Lublinie, zmarł w 1965r. w Krakowie.
Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (1912-1914, 1918-1920) w pracowni Jacka Malczewskiego. W okresie 1915-1918 odbył kilka podróży zwiedzając Ukrainę i Rosję. W 1925 r. wyjechał na prywatne stypendium do Francji, a następnie na stypendium rządowe do Włoch. Na stałe mieszkał w Krakowie. Był członkiem Cechu Artystów Plastyków Jednoróg (1932-1934) reprezentującego kolorystyczną orientację. Wystawiał w TPSP w Krakowie i Lwowie. Od 1950 r. pełnił funkcję adiunkta w macierzystej krakowskiej ASP. Wystawiał głównie w Krakowie, Warszawie i Lwowie. Zakres tematyczny malarstwa Jabłońskiego obejmował pejzaże, martwe natury, akty i sceny rodzajowe. Prace artysty znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie i Poznaniu, Muzeum im. L. Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, Muzeum Okręgowego w Lublinie.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: [email protected]