olej, płótno, część środkowa: 110 x 172 cm, skrzydła: 110 x 60,5 cm; sygn. wszystkie części tryptyku
Jeden z najciekawszych pejzażystów polskich przełomu XIX i XX wieku. Prezentowany tryptyk jest doskonałym przykładem na to, jak w okresie Młodej Polski malarze łączyli w pejzażach realistyczne ujęcie z dramatycznym nastrojem naznaczonym symbolistycznymi treściami. Edukację artystyczną odbył w Monachium, gdzie wyjechał w 1883 r. podejmując studia u K. Raupa i N. Gysisa a także tuzów malarstwa polskiego: J. Brandta i A. Wierusza - Kowalskigo. Tam też w 1895 zdobył medal drugiej klasy na wystawie w Glaspalast. Jego wczesne prace zdradzały silny wpływ twórczości Brandta. Współpracował z W. Kossakiem przy panoramie "Samosierra" (1900), a także przy panoramach "Berezyna" (1895-96) oraz "Bitwa pod Piramidami" (1901). Powierzono mu partie pejzażowe, jako że w malarstwie krajobrazowym czuł się najlepiej. Miał też w swojej spuściźnie wiele obrazów i rysunków o tematyce rodzajowej.
W latach 1883-1887 studiował w ASP w Monachium u K. Rauppa i W. Gysisa oraz w pracowniach J. Brandta, A. Wierusza-Kowalskiego. Mieszkał początkowo w Monachium, potem w Berlinie. Od 1904 roku działał aktywnie w Poznaniu, gdzie był członkiem TPSP i Stowarzyszenia Artystów. Poza Poznaniem wystawiał w Krakowie, Warszawie i Lwowie, a także w Berlinie, Petersburgu, Monachium i Kijowie. Wielkim wyróżnieniem dla niego była współpraca z J. Fałatem, W. Kossakiem, A. Piotrowskim i J. Stanisławskim przy realizacji Berezyny (malował w niej śnieg); z J. Styką - przy malowaniu Bema w Siedmiogrodzie; z W. Kossakiem, J. Ryszkiewiczem i K. Rozwadowskim - przy komponowaniu Napoleona pod Piramidami. Brał udział w wielu wystawach krajowych i zagranicznych. Dominującym tematem w twórczości artysty był realistycznie traktowany pejzaż a także sceny z polowań. Do epizodów polowań, odbywających się najczęściej w zimowej scenerii, czerpał kompozycyjne wzory i formalne inspiracje z obrazów J. Fałata.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: [email protected]