Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | [email protected]
KARTA OBIEKTU
GORSTKIN-WYWIÓRSKI Michał | Sprzedawca dywanów

Michał GORSTKIN-WYWIÓRSKI (1861 Warszawa - 1926 Berlin)

Sprzedawca dywanów

olej/płótno, 52 x 71,5 cm
sygnowany p.d.: 'M.G.Wywiórski'

OPINIE:
- ekspertyza p. Zofii Katarzyny-Posiadały

POCHODZENIE:
- Kolekcja Zabrzańska
- od 2002 w depozycie Muzeum Okręgowego im. Jacka Malczewskiego w Radomiu

WYSTAWIANY:
- Orientalizm w malarstwie, rysunku i grafice w Polsce w XIX i 1. połowie XX wieku, Muzeum Narodowe w Warszawie, 17 października 2008 - 4 stycznia 2009
- Malarze polscy w Monachium, "I po co myśmy tam jechali!", Muzeum Okręgowe w Suwałkach, 5 maja - 31 sierpnia 2005

LITERATURA:
- Orientalizm w malarstwie, rysunku i grafice w Polsce w XIX i 1. połowie XX wieku, Aneta Biały et al., red. nauk. Anna Kozak, Tadeusz Majda, Warszawa 2008, poz. kat. 170, s. 239 (il.)
- Malarze polscy w Monachium, "I po co myśmy tam jechali!", Zbigniew Fałtynowicz, Eliza Ptaszyńska, Suwałki 2005, s. 126 (il.)

Michał Gorstkin Wywiórski, rodowity Warszawiak, rozpoczął przygodę z malarstwem z nieznanych bliżej przyczyn. Początkowo studiował chemię, lecz po dwóch latach studiów przeniósł się do Monachium, aby w latach 1883-87 pobierać nauki w monachijskiej Akademii Sztuk Pięknych oraz prywatnie, w pracowniach Józefa Brandta i Alfreda Wierusza-Kowalskiego. Choć obecnie kojarzony jest z malarstwem krajobrazowym, którego stał się niekłamanym autorytetem, oraz z pracą nad panoramami (m.in. nad malowaną wraz z Wojciechem Kossakiem Samosierrą) we wczesnym okresie swojej twórczości nawiązywał do brandtowskiego realizmu i poruszanej przezeń tematyki, czego owocem jest prezentowany na aukcji „Sprzedawca dywanów”. Można znaleźć analogię pomiędzy pracami mistrza i ucznia. Mowa o „Jarmarku w Bałcie na Podolu” (1886) z kolekcji mBanku w Warszawie. Przedstawiona scena rodzajowa odbywa się gdzieś na dalekich Kresach przy prowizorycznie ustawionych straganach, na których panoszą się niedbale rozwinięte dywany. Śladami mistrza szedł Gorstkin-Wywiórski, tworząc pracę pod tytułem „Sprzedawca dywanów”. Przedstawia ona sprzedawcę dywanów, który dobija targu z klientem. Mężczyzna zwrócony bokiem, przyglądający się pasiastej tkaninie, ubrany jest w białą wełnianą sukmanę, a jego głowę zdobi różowa tubitiejka. Jego towarzysz, o ostrych rysach, nosi długi granatowy płaszcz. W centrum kompozycji znajduje się drabiniasty wóz, a z lewej strony namioty. Pracę spowija jasny, zimny koloryt oparty na współgrających bielach, brązach i szarościach ocieplanych czerwieniami. Tym, co zwraca uwagę widza, jest fotograficzny wręcz realizm, z którym została oddana scena. Szczególną uwagę zwracają precyzyjnie malowane: pies, dywany, błyszcząca fajka wodna, skórzane siodło oraz liczne przedmioty codziennego użytku. Z owymi akcesoriami zetknął się Wywiórski w pracowni Brandta, którą określano mianem „muzeum lub zbrojowni”.

Studia artystyczne odbył w latach 1883-1887 w Monachium u K. Rauppa i N. Gysisa oraz w pracowniach J. Brandta i A. Wierusza-Kowalskiego. Od 1904 r. działał aktywnie w Poznaniu, gdzie był członkiem TPSP i stowarzyszenia Artystów. Wystawiał w Poznaniu, w Krakowie, Warszawie i Lwowie, a także w Berlinie, Petersburgu, Monachium i Kijowie. Współpracował przy tworzeniu kilku panoram: z J. Fałatem, W. Kossakiem, A. Piotrowskim i J. Stanisławskim przy realizacji "Berenzyny"; z J. Styką - przy malowaniu "Bema w Siedmiogrodzie"; z W. Kossakiem, J. Ryszkiewiczem i K. Rozwadowskiem - przy komponowaniu "Napoleona pod Piramidami". Dominującym tematem w twórczości artysty był realistycznie traktowane pejzaże ze szczególnym uwzględnieniem efektów luministycznych.

PODATKI I OPŁATY:
- Do kwoty wylicytowanej doliczana jest opłata aukcyjna. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i wynosi 18%.
Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
GORSTKIN-WYWIÓRSKI Michał

W latach 1883-1887 studiował w ASP w Monachium u K. Rauppa i W. Gysisa oraz w pracowniach J. Brandta, A. Wierusza-Kowalskiego. Mieszkał początkowo w Monachium, potem w Berlinie. Od 1904 roku działał aktywnie w Poznaniu, gdzie był członkiem TPSP i Stowarzyszenia Artystów. Poza Poznaniem wystawiał w Krakowie, Warszawie i Lwowie, a także w Berlinie, Petersburgu, Monachium i Kijowie. Wielkim wyróżnieniem dla niego była współpraca z J. Fałatem, W. Kossakiem, A. Piotrowskim i J. Stanisławskim przy realizacji Berezyny (malował w niej śnieg); z J. Styką - przy malowaniu Bema w Siedmiogrodzie; z W. Kossakiem, J. Ryszkiewiczem i K. Rozwadowskim - przy komponowaniu Napoleona pod Piramidami. Brał udział w wielu wystawach krajowych i zagranicznych.  Dominującym tematem w twórczości artysty był realistycznie traktowany pejzaż a także sceny z polowań. Do epizodów polowań, odbywających się najczęściej w zimowej scenerii, czerpał kompozycyjne wzory i formalne inspiracje z obrazów J. Fałata.

Informacje dla kupujących:

Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji "LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).

 
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: [email protected]
 
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji.

Organizator aukcji do kwoty wylicytowanej dolicza opłatę aukcyjną. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i wynosi 18%.

W przypadku wybranych obiektów do kwoty wylicytowanej doliczona zostanie opłata z tytułu "droit de suite". Dla ceny wylicytowanej o równowartości do 50 000 EUR stawka opłaty wynosi 5%.

Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium.
Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.

Ceny wywoławcze.
Dom Aukcyjny Desa Unicum nie publikuje cen wywoławczych we wszystkich katalogach aukcyjnych.
W takim przypadku licytacja rozpoczyna się od podawanej przez aukcjonera w trakcie aukcji ceny wywoławczej, która zwyczajowo zawarta jest między połową a trzy czwarte dolnej granicy estymacji.

[email protected]  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: [email protected]