Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | [email protected]
KARTA OBIEKTU
MISIAK Michał | S-52

Michał MISIAK (ur. 1973)

S-52

olej/płótno, 160 x 100 cm
sygnowany, datowany i opisany na odwrociu: '[monogram] | MICHAŁ MISIAK | "S-52" | OLEJ | 160 x 100'

WYSTAWIANY:
- Symetrie. wystawa indywidualna Michała Misiaka, Galeria pod Rejentem, Kraków, 2011
- Polska linia, galeria EL, Elbląg, 07.07-08.09.2016

LITERATURA:
- Symetrie. katalog wystawy indywidualnej w Galerii pod Rejentem, Kraków 2011

Obraz należy do cyklu prac nazwanego „Symetrie”, także litera „S” w tytule wskazuje na zastosowaną przez artystę zasadę kompozycyjną. O przywiązaniu do tego układu artysta pisał: „Z jednej strony był jedynie właściwym, niezmąconym niepotrzebną komplikacją form układem, gdzie uwaga obserwatora mogła zostać poprowadzona poprzez delikatnie wibrujące płaszczyzny utrzymane na minimalnych kontrastach w stronę głębi jego własnej przestrzeni wewnętrznej. Innymi słowy, chciałem, by obraz stał się zaledwie impulsem inicjującym wgląd obserwującego w ukrytą sferę osobistych doświadczeń niewerbalnych. Z drugiej strony towarzyszyło mi przeświadczenie, że symetria w otaczającym nas świecie zajmuje niesłychanie ważne miejsce. Można zaobserwować, że umysł człowieka ma wrodzoną tendencję do postrzegania obiektów symetrycznych jako swego rodzaju doskonałości” (Michał Misiak, fragment tekstu w katalogu wystawy „Płaszczyzna – Przestrzeń – Głębia”, wyd. Galerie Sagan, Essen, 2008, s. nlb.). Misiak przywołuje filozoficzne koncepcje Pitagorejczyków, którzy w symetrii dostrzegali źródło porządku i tym samym piękna, jakie w przypadku sztuk wizualnych oznaczały doskonale skomponowane struktury. Artysta ponadto zauważył, że układy symetryczne od zarania dziejów konotują w ludzkiej psychice pozytywne odczucia, zaś odejście od nich automatycznie przykuwa uwagę i utożsamiane jest z pomyłką, która, jak wiadomo, jest rzeczą ludzką. Dlatego obrazy Misiaka są oparte na zasadzie inferencji na trwałych regułach wywiedzionych z nauk ścisłych, jednak artysta pozostawia miejsce dla niedoskonałości, a także nieprzewidywalności. Autor wierzy, że w przypadkowości, która odróżnia nas od maszyny, tkwi także ważny potencjał artystyczny i źródło kreatywności. Z oddali obraz autorstwa Michała Misiak emanuje wewnętrznym blaskiem, przy bliższym oglądzie udaje się zdemaskować tę magiczną kanwę linii, przy pomocą których artysta buduje napięcia. Ładunek zawarty w obrazie jest uzyskany za pomocą drobnych, biegnących paralelnie malowanych odręcznie kresek. Artysta celowo odrzuca pomoc narzędzia, wierząc, że „malując kolejne obrazy, ręka staje się coraz bardziej sprawna i wyćwiczona, jednak niemożliwe jest dojście do absolutnej doskonałości. Sądzę, że w tym zawiera się jakaś właściwość charakteryzująca człowieka. Nieustanne dążenie do ideału i niemożność jego osiągnięcia. Drgnienie ręki nadaje tym obrazom pierwiastek ludzki, pewną nieprzewidywalność, która mnie fascynuje i pcha w kierunku kolejnych realizacji” (Michał Misiak, fragment tekstu w katalogu wystawy „Płaszczyzna – Przestrzeń – Głębia”, wyd. Galerie Sagan, Essen 2008, s. nlb.).

PODATKI I OPŁATY:
- Do kwoty wylicytowanej doliczana jest opłata aukcyjna. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i wynosi 18%.
Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
Informacje dla kupujących:

Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji "LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).

 
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: [email protected]
 
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji.

Organizator aukcji do kwoty wylicytowanej dolicza opłatę aukcyjną. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i wynosi 18%.

W przypadku wybranych obiektów do kwoty wylicytowanej doliczona zostanie opłata z tytułu "droit de suite". Dla ceny wylicytowanej o równowartości do 50 000 EUR stawka opłaty wynosi 5%.

Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium.
Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.

Ceny wywoławcze.
Dom Aukcyjny Desa Unicum nie publikuje w katalogu cen wywoławczych.
W takim przypadku licytacja rozpoczyna się od podawanej przez aukcjonera w trakcie aukcji ceny wywoławczej, która zwyczajowo zawarta jest między połową a trzy czwarte dolnej granicy estymacji.

[email protected]  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: [email protected]