olej/tektura, 39 x 29 cm sygnowany l. d.: `M. BORUCIŃSKI` LITERATURA: Ilustrowany Kurier Codzienny, 1927 r.
Estymacja: 4 000 - 6 000
W 1904 r. uczęszczał do Szkoły Sztuk Pięknych w Warszawie. W 1909 roku, podczas Jesiennego Salonu Paryskiego, wystawił kompozycję "Pod Wiatr". Malarstwo Borucińskiego cieszyło się dużym uznaniem współczesnych: w 1912 r. druga nagroda za "Warneńczyka", w tymże roku pierwsza nagroda w Konkursie Zachęty za "Bitwę pod Warną", w 1913 r. pierwsza nagroda za obraz głowy męskiej na konkursie im. M. Kloss-Korzanowskiej, w 1916 r. pierwsza nagroda za kompozycję "Alegoria Polski". W okresie dwudziestolecia międzywojennego uczestniczył w licznych wystawach krajowych i zagranicznych w Paryżu, Brukseli, Hadze, Wenecji, Chicago i Berlinie. Po wojnie mieszkał w Warszawie, gdzie w latach 1950-1961 pracował jako wykładowca w Akademii Sztuk Pięknych. Malował portrety i pejzaże oraz zajmował się ilustracjami książkowymi.
BORUCIŃSKI Michał
Studiował w Szkole Sztuk Pięknych w Warszawie u K. Stabrowskiego i K. Krzyżanowskiego (ukończył ją w 1909 r.), a następnie w Paryżu, Rzymie i Florencji (do 1914 r.). Malował portrety, pejzaże i martwe natury, w tym kwiaty, a także w okresie międzywojennym obrazy o tematyce historycznej. Jego malarstwo cechował realizm i dekoracyjność. Zajmował się też rysunkiem, ilustracją książkową, plakatem i witrażem. Przed II wojną światową wystawiał m.in. w warszawskim TZSP, Instytucie Propagandy Sztuki oraz za granicą, np. na Salonie Jesiennym w Paryżu w 1911 r., po wojnie m.in. na Ogólnopolskich Wystawach Plastyki w Warszawie. W latach 1950-1961 był wykładowcą warszawskiej ASP (od 1956 r. profesorem). Wiele jego prac z lat przedwojennych uległo zniszczeniu w czasie Powstania Warszawskiego. Obrazy m.in. w muzeach w Dreźnie, Krakowie (Narodowym), Warnie, Warszawie (Narodowym) i Wiedniu. W Muzeum Regionalnym w Siedlcach jego twórczości poświęcona jest stała ekspozycja.
Informacje dla kupujących:
Artinfo.pl przyjmuje zlecenia kupna obiektów niesprzedanych na aukcji. Formy zgłoszenia:
Polecamy skorzystanie z funkcji "ZGŁOSZENIE KUPNA" znajdującej się przy każdym obiekcie.
Przyjmujemy także zgłoszenia przez telefon i mail:
tel.: 022 818 94 68 tel. kom.: 0 601 808 148 e-mail:[email protected]
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: [email protected]