Lit. porówn.: Mela Muter (Maria Melania Mutermilch. 1876 - 1967). Kolekcja Bolesława i Niny Nawrockich, Muzeum Narodowe w Warszawie XII 1994 - II 1995, Warszawa 1994
Obraz przedstawia jeden z motywów paryskich - urokliwą uliczkę zamkniętą w perspektywie wieżą św. Jakuba, pozostałością po szesnastowiecznym kościele (rozebranym w 1802), znajdującym się na słynnej drodze do Santiago da Compostela w hiszpańskiej Galicji. Obraz powstał zapewne na początku 1919 r., kiedy to Mela Muter po rozstaniu z mężem Michałem Muttermilchem jesienią 1918 przeprowadziła się do swej pracowni przy Bd. St Jacques 51, i gdzie mieszkała do kwietnia następnego roku. Dojrzały artystycznie obraz zawiera charakterystyczne dla malarstwa artystki cechy. "Wyrze¼bioną" formę, mocny kontur, zwartość kompozycji, nasyconą kolorystykę oddaną mocnymi pociągnięciami pędzla, impasty wzbogacające fakturę płótna a także oddające wrażenie chropowatości ulicy, bruku, chodników, murów starych domów. Kolor i światło, dynamicznie malowane niebo z pełnymi chmurami współtworzą nie tylko nastrój wiosennego, słonecznego przedpołudnia, ale również oddają siłę i nadzieję na nowy etap w życiu artystki.
MUTER Mela (Mutermilch Maria Melania)
Muter Mela (Maria Melania Mutermilch) - urodziła się w 1876 r w Warszawie, zmarła w 1967 r w Paryżu. Uczyła się w Szkole Rysunku i Malarstwa dla Kobiet M. Kotarbińskiego w Warszawie. Po wyjeździe w 1901 r na stałe do Paryża chodziła na zajęcia do Academie Colarossi i Academie de la Grand Chaumiere. Wystawiała w Salonach paryskich i w Polsce. Na ukształtowanie się indywidualnej, dojrzałej twórczości artystki miały duży wpływ prace takich artystów jak: P. Cezanne`a pejzaże i martwe natury, V. van Gogha pejzaże, E. Vuillarda portrety. Na przełomie 1994/95 miała miejsce w Muzeum Narodowym w Warszawie wystawa monograficzna artystki.
Informacje dla kupujących:
Artinfo.pl przyjmuje zlecenia kupna obiektów niesprzedanych.
Formy zgłoszenia: Polecamy skorzystanie z funkcji "ZGŁOSZENIE KUPNA" znajdującej się przy każdym obiekcie.
Przyjmujemy także zgłoszenia przez telefon i mail: 022 818 94 68
0693 108 148
mail: [email protected]
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: [email protected]