Kształciła się w Szkole Rysunku i Malarstwa dla Kobiet w Warszawie. W 1901 r. osiadła na stałe w Paryżu. Studia artystyczne kontynuowała w Académie de la Grande Chaumiere i Académie Colarossi. Od 1902 r. uczestniczyła w Salonach paryskich. Eksponowała swoje prace w wielu galeriach; jej indywidualne wystawy odbyły się m. in. w Galerie Chéron, Druet i Joseph Billet. W 1911 r. miał miejsce pokaz malarstwa Muter w galerii José Dalmau w Barcelonie. Artystka była blisko związana z działającą w Paryżu polską kolonią artystyczno-literacką. Włączyła się również w ruch wystawienniczy w Polsce wysyłając swe prace do warszawskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych, Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie i Lwowie. Prezentowany obraz przedstawia oświetlony silnym słonecznym światłem górzysty pejzaż z południowej Francji z niewielkim miastem, które rozłożyło się na łagodnie opadającym zboczu wysokiej góry. W górnej części kompozycji na szczycie góry zamek, poniżej z prawej kościół z wysoką wieżą. Na pierwszym palnie ogród otoczony murem. W tle na horyzoncie zielone i niebieskie pasma górskie. Malarka znana jest przede wszystkim jako portrecistka. Pejzaż jednak stanowił dla niej jak podkreślała pole eksperymentów oraz doświadczeń czysto malarskich. Od wczesnych lat dwudziestych fascynował ją pejzaż z południa Francji. Malowała przesycone słońcem pejzaże z motywami piętrzących się w górach miasteczek o malowniczej, nieco geometrycznej architekturze, często z motywem kościelnej wieży czy ruinami zamku. W twórczości Meli Muter odnaleźć można wiele obrazów o podobnych południowo-francuskich motywach. Najbliższy w ujęciu jest (malowany również na sklejce) pejzaż Miasteczko w Pirenejach.
MUTER Mela (Mutermilch Maria Melania)
Muter Mela (Maria Melania Mutermilch) - urodziła się w 1876 r w Warszawie, zmarła w 1967 r w Paryżu. Uczyła się w Szkole Rysunku i Malarstwa dla Kobiet M. Kotarbińskiego w Warszawie. Po wyjeździe w 1901 r na stałe do Paryża chodziła na zajęcia do Academie Colarossi i Academie de la Grand Chaumiere. Wystawiała w Salonach paryskich i w Polsce. Na ukształtowanie się indywidualnej, dojrzałej twórczości artystki miały duży wpływ prace takich artystów jak: P. Cezanne`a pejzaże i martwe natury, V. van Gogha pejzaże, E. Vuillarda portrety. Na przełomie 1994/95 miała miejsce w Muzeum Narodowym w Warszawie wystawa monograficzna artystki.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: [email protected]