Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | [email protected]
KARTA OBIEKTU
HANEMAN Max (Hanneman) | Morskie Oko, 1932

Max (Hanneman) HANEMAN (1882 Łódź - 1944?)

Morskie Oko, 1932

olej, płótno, 67 x 90 cm
sygn. p.d.: Maks Haneman 1932

Malarz, pejzażysta tatrzański, uczeń krakowskiej ASP w pracowniach L. Wyczółkowskiego i T. Axentowicza, od 1916 studiował w Warszawskiej SSP. Przed 1925 odbył podróż do Palestyny, z tego okresu pochodzą prace o tematyce bliskowschodniej. Po studiach osiedlił się w Zakopanem i związał z zakopiańskim środowiskiem artystycznym, był aktywnym członkiem Towarzystwa Sztuka Podhalańska. Haneman prowadził na Krupówkach Bazar Artystyczny, w którym poza swoimi pracami sprzedawał materiały malarskie i zakopiańskie pamiątki. Zginął w warszawskim getcie w 1943.

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
HANEMAN Max (Hanneman)
Uczeń Leona Wyczółkowskiego i Teodora Axentowicza w ASP w Krakowie (1907-8, 1911-13, 1919-20) oraz student warszawskiej SSP od 1916. Mieszkał w Zakopanem. W 1925 roku odbył podróż na Bliski Wschód - do Palestyny i Egiptu, z której przywiózł liczne pejzaże. Malował widoki tatrzańskie, sceny rodzajowe i portrety. Wysiedlony przez Niemców z Zakopanego powrócił do rodzinnej Łodzi, gdzie najprawdopodobniej zginął. Należał do Stowarzyszenia Artystów Podhalańskich. Wystawiał prace w Zachęcie w Warszawie, w TPSP w Krakowie, we Lwowie, Łodzi i Zakopanem oraz Budapeszcie. Obrazy znajdują się w zbiorach Żydowskiego Instytutu Historycznego w Warszawie, w Muzeum Tatrzańskim w Zakopanem oraz w zbiorach prywatnych.
[email protected]  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: [email protected]