technika własna, kolaż/płótno, 39 x 21,5 cm sygnowany i datowany na odwrociu: `Warzecha | 1961` na bjetramie: `Marian Warzecha | 1961`
Początek lat 60., czas, w którym powstała prezentowana "Kompozycja" jest niewątpliwie najciekawszym okresem twórczości Mariana Warzechy. Artysta był wtedy u szczytu swojej popularności. Brał udział nie tylko w wystawach krajowych, ale także głośnych ekspozycjach zagranicznych (m.in. "15 Polish Painters" w Museum of Modern Art w Nowym Jorku w 1961 czy wystawa indywidualna w Zabriskie Gallery w Nowym Jorku w tym samym roku). Język jego sztuki, którego w pełni dojrzałym i niezależnym przykładem jest prezentowana "Kompozycja", był już wtedy w pełni ukształtowany.
Obraz ten może stanowić punkt wyjścia do zrozumienia formuły malarstwa Warzechy. Zawarte są na nim wszystkie te wartości i cechy, które krytyka uważała za najbardziej reprezentatywne dla jego dzieła. W "Kompozycji" znajdziemy surową kolorystykę, subtelne modelowanie tafli obrazu i próby kształtowania jego reliefowości, o których z podziwem pisał nowojorski krytyk John Canaday: "[Warzecha jest] dokładnym rzemieślnikiem prostokątnych powierzchni. Jedną z nich wysuwa niekiedy do przodu i w ten sposób powstaje relief. (...) Jest to technika, która przynosi efekt uroczystej prostoty, pełnej subtelności i poczucia spełnienia. Dzięki temu zbawczemu przesunięciu jednej z prostokątnych płaszczyzn dzieła Warzechy unikają nadmiernej surowości". W "Kompozycji" obok charakterystycznego kształtowania płaszczyzny zwraca uwagę również charakterystyczne dla artysty użycie linii przywodzącej na myśl pismo. Ten "kaligraficzny" aspekt malarstwa również zwracał uwagę krytyki. W katalogu monograficznej wystawy artysty w rzymskiej Galleria l`Obelisco z 1964 roku pisano: "Przywołując barokową kaligrafię, archaiczną czcionkę, włączając korespondencję, pisma, (...) w oryginalny sposób nawarstwia ślady człowieka pochodzące z różnych miejsc i z różnych epok. Posługuje się retrospektywą, a równocześnie, łącząc ze sobą wszystkie te znaki, wskazuje na ich jedność".
WARZECHA Marian
Urodził się w 1930 w Krakowie. W 1948 rozpoczął studia na ASP w Krakowie, gdzie studiował z przerwami malarstwo i scenografię. Dyplom otrzymał w 1957. Studiował również etnografię i historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim. W 1957 reaktywował "Grupę Krakowską ". Jego prace eksponowane były na II Wystawie Sztuki Współczesnej w Warszawie.
Informacje dla kupujących:
Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji"LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: [email protected]
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji.
Organizator aukcji do kwoty wylicytowanej dolicza opłatę aukcyjną. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i naliczana jest degresywnie w zależności od kwoty wylicytowanej: do 100 000 złotych (włącznie) – w wysokości 18%, a powyżej 100 000 złotych – w wysokości 15%.
Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium. Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: [email protected]