olej na płótnie, 54,5 x 45,5 cm, sygnowany l.d. monogramem artysty "M. W." oraz - poniżej - stylizowanym znakiem swastyki. W ozdobnej secesyjnie stylizowanej ramie. Dołączony Certyfikat autentyczności z Sopockiego Domu Aukcyjnego z 29.01.2013 r. oraz - z 22 czerwca tegoż roku - ekspertyza prof. Janusza Zagrodzkiego. Wystawiany: - X-XI 1907, Salon Stefana Kulikowskiego w Warszawie.
Malarz, rysownik, archeolog, historyk sztuki; prowadził badania nad źródłami kultury słowiańskiej; tworzył malarskie wizje świata Słowian - dekoracyjne, płasko malowane obrazy, z charakterystycznym konturem typowym dla symbolizmu przełomu wieków. Uczeń Jana Matejki, doskonalący warsztat malarski w Paryżu i Monachium, swoimi kontrowersyjnymi poglądami wywoływał liczne spory w świecie naukowym i artystycznym. Szerokim echem odbiła się zwłaszcza jego polemika ze Stanisławem Witkiewiczem co do zadań i celów sztuki.
Posługując się stylistyką symbolizmu tworzył nasycone erotyzmem i okrucieństwem wizje świata prasłowiańskiego oraz średniowiecznego, zdominowanego głównie przez obrazy torturowanych czarownic. Ten niezwykle popularny na przełomie wieków XIX i XX motyw, związany z charakterystycznym dla epoki mizoginizmem, podszytym narastającym lękiem przed kobiecością, przewijający się w twórczości artystów Młodej Polski, do tego stopnia zawładnął wyobraźnią Wawrzenieckiego, że do dziś jest on nazywany - wedle słów Juliusza Wiktora Gomulickiego - "malarzem czarownic". Swoje prace sygnował swastyką, a właściwie swarzycą, pradawnym symbolem solarnym, znakiem przychylności bogów, szczęścia i zwycięstwa.
"Wawrzeniecki […] przyjął cielesność jako podstawowy walor istnienia. Dowodził, że ciało jest nieodzownym elementem duchowej egzystencji człowieka, nie stanowi opozycji wobec kultury artystycznej, lecz jej naturalne dopełnienie [...] ekspresję odczuć przeniósł do uroczysk słowiańskich, ofiar składanych wśród neolitycznych megalitów, a następnie w epokę średniowiecza, odwołując się do procesów czarownic" [Janusz Zagrodzki].
Z ekspertyzy: "Śmierć czarownicy jest najbliższa w kolorycie i formie obrazowi Finał (Wisielcy), ok. 1907, ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie. Płaszczyznowo i linearnie opracowany temat zbliża oba dzieła do kompozycji wysoko cenionych przez artystę drzeworytów japońskich. Koloryt jest wynikiem nastroju, jaki chce wyrazić artysta stosując na przemian miękki modelunek i kontrastowe zestawienie płaszczyzn".
WAWRZENIECKI Marian Michał
Studia w warszawskiej Klasie Rysunkowej u Wojciecha Gersona, w Szkole Sztuk Pięknych w Krakowie u Jana Matejki oraz w Akademii monachijskiej. Malował bardzo indywidualne, odważne w stylu i formie kompozycje o tematyce fantastycznej i baśniowej, nawiązujące czasem do legendarnych dziejów Słowian. Zajmował się też ilustracjami do książek i czasopism, m.in. do "Chimery". Wykonywał także scenorgafią teatralną.
Informacje dla kupujących:
Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji"LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: [email protected]
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji. Organizator aukcji dolicza 15% opłatę do ceny sprzedaży.
Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium. Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: [email protected]