olej, płótno 59 x 49 cm sygn. l.d.: M [znak swastyki] W Na odwr. autorski napis na płótnie: "OFIARA - | SMOKA - | - WAWELSKIEGO | [swastyka] M WAWRZENIECKI [swastyka] | WARSZAWA .. | [swastyka] Na krośnie napis tuszem (?), data: 1906 | 10. | XII. Ponadto inne trudniejsze do odczytania zapiski.
Na obrazach Wawrzenieckiego często, a nawet prawie zawsze, spotyka się znak swastyki, którym artysta posługiwał się niemal od początków swej twórczości malarskiej, już na przełomie XIX i XX wieku. Traktował go bądź jako element kompozycji, bądź też jako dodatek do podpisu-sygnatury. Wawrzeniecki - archeolog i kulturoznawca-etnograf - znał doskonale symbolikę swastyki, uważając ją za uniwersalny, prastary i piękny symbol religijny, rozpowszechniony w kulturze Europy, Azji (buddyzm), Afryki, Ameryki. Nie wiązał swastyki ani z nazistami, ani nawet z historycznymi Germanami, późniejszych znaczeń i konotacji nie przyjmował do wiadomości.
WYMIENIĆ BIO: Marian Wawrzeniecki (Warszawa 1863 - Warszawa 1943) - malarz, historyk, archeolog, historyk i krytyk sztuki, autor licznych publikacji ze wszystkich tych dziedzin. Studia malarskie rozpoczął w warszawskiej Klasie Rysunkowej, m.in. u W. Gersona, A. Kamińskiego, a kontynuował je w Szkole Sztuk Pięknych w Krakowie u F. Cynka. L. Loefflera, w Akademii w Monachium i ponownie w Krakowie u Jana Matejki, za którego ucznia sam się - przede wszystkim - uważał. Dużo podróżował - był w Paryżu (1895), wyjeżdżał do Monachium, do Włoch (1899), na Wschód (1891, 1892, 1897), do Bułgarii. Stale mieszkał w Warszawie; tu wystawiał m.in. w Salonie Krywulta, w TZSP, a także w TPSP w Krakowie. Był członkiem stowarzyszenia "Pro Arte" Malował głównie obrazy osnute na motywach kobiety-ofiary w oparciu o legendy i baśnie dawnej słowiańszczyzny. Był też ilustratorem, współpracował, m.in. z pismem "Chimera". Był postacią kontrowersyjną, a jego sztukę przyjmowano bardzo różnie, dostrzegając w niej także aspekty niemalże sadystyczne. Sam pozostawał nieugięty, broniąc praw artysty do własnej wizji i swobody wypowiedzi. W roku 1982 w Muzeum Sztuki w Łodzi odbyła się znacząca, monograficzna wystawa dzieł artysty, która ciesząc się dużym powodzeniem przypomniała jego postać i - bardzo specyficzną - twórczość. ( Katalog: Marian Wawrzeniecki, Baśń i historia, Muzeum Sztuki w Łodzi, Łódź 1982 indywidualnoś i sztucezainteresowanie jego osobą i sztuką.
WAWRZENIECKI Marian Michał
Studia w warszawskiej Klasie Rysunkowej u Wojciecha Gersona, w Szkole Sztuk Pięknych w Krakowie u Jana Matejki oraz w Akademii monachijskiej. Malował bardzo indywidualne, odważne w stylu i formie kompozycje o tematyce fantastycznej i baśniowej, nawiązujące czasem do legendarnych dziejów Słowian. Zajmował się też ilustracjami do książek i czasopism, m.in. do "Chimery". Wykonywał także scenorgafią teatralną.
Informacje dla kupujących:
Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji"LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: [email protected]
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji.
Organizator aukcji dolicza 18% opłatę do ceny sprzedaży (w tym zawarty jest podatek VAT i droit de suite).
Do wybranych obiektów - oznaczonych w katalogu * - do wylicytowanej ceny doliczona zostanie opłata organizacyjna w wys. 26% (w tym zawarty jest podatek VAT, droit de suite i podatek graniczny).
Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium. Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: [email protected]