Olej, płótno; 48,5 x 58,5 cm Sygnowany p.d.: M.W. obok znak swastyki z dodatkowo dwukrotnie załamanymi ramionami. Na odwrocie na krosnach napis: OFIARA SŁOWIAŃSKA NA | KURHANIE TURKOTAT | swastyka M.WAWRZENIECKI swastyka 1911 R.P. (... ) IARA
Malarz, pisarz, archeolog (prowadził badania m in. na terenie Bitwy pod Racławicami) religioznawca, badacz i propagatora Słowiańszczyzny, publicysta i krytyk sztuki oraz scenograf. Studiował w latach 80-tych XIX wieku w warszawskiej Klasie Rysunkowej u Wojciecha Gersona, w Szkole Sztuk Pięknych w Krakowie u Jana Matejki, L. Loefflera, F. Cynka oraz w Akademii monachijskiej. Wiele podróżował. Mieszkał na stałe w Warszawie - propagował rozpisanie konkursu na projekt herbu miasta - syreny. Tworzył obrazy i ilustracje o tematyce pogańskiej, fantastycznej i mitologicznej - czerpał przede wszystkim z legend słowiańskich. Wypracował własny indywidualny i rozpoznawalny styl, a wiele jego scen nosi sadystyczno- -mizoginistyczny charakter. Współpracował z czasopismem "Chimera". Był członkiem Stowarzyszenia Artystów "Odłam". Niemal naga kobieta przywiązana została do słupa udekorowanego girlandami kwiatów i zwieńczonego czaszką tura. Obok słupa stoją naczynia z ofiarnymi jadłami. Na wzgórzu (kurhanie) - rogate idole przepasane czerwoną i zieloną tkaniną. Na wprost kobiety - posąg Światowida udekorowany liśćmi dębu. Na posągu zawieszono kołczan i tarczę - obok stoi wbity w ziemię oszczep. Przy posągu widać dymiące palenisko. Przed Światowidem leżą ścięte głowy mężczyzny, starca i chłopców.
WAWRZENIECKI Marian Michał
Studia w warszawskiej Klasie Rysunkowej u Wojciecha Gersona, w Szkole Sztuk Pięknych w Krakowie u Jana Matejki oraz w Akademii monachijskiej. Malował bardzo indywidualne, odważne w stylu i formie kompozycje o tematyce fantastycznej i baśniowej, nawiązujące czasem do legendarnych dziejów Słowian. Zajmował się też ilustracjami do książek i czasopism, m.in. do "Chimery". Wykonywał także scenorgafią teatralną.
Informacje dla kupujących:
Artinfo.pl przyjmuje zlecenia kupna obiektów niesprzedanych.
Formy zgłoszenia: Polecamy skorzystanie z funkcji "ZGŁOSZENIE KUPNA" znajdującej się przy każdym obiekcie.
Przyjmujemy także zgłoszenia przez telefon i mail: 022 818 94 68
0693 108 148
mail: [email protected]
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: [email protected]