ołówek, akwarela na papierze, 40 x 65 cm, sygnowana i datowana l.d. "Marjan Konarski/5.VI.1930". praca wystawiana: - 1931, Poznań: Wystawa Szczepu Szukalczyków herbu "Rogate Serce" zorganizowana przez Wielkopolski Związek Artystów Plastyków, "Salon Stowarzyszenia Artystów"; - 1931, wrzesień, TZSP w Warszawie, Przewodnik nr 66, Wykaz Zbiorowy prac szczepu "Rogate Serce" (poz. w przewodniku nr 249, s. 34); - 1932, Wystawa Szczepu Szukalczyków herbu "Rogate Serce" z Krakowa (Twórcowni Szukalskiego); Wystawy w Łodzi, Wilnie u Lwowie (poz. w katalogu nr 72); - 1932, Wystawa Szczepu Szukalczyków herbu "Rogate Serce" z Krakowa, Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych we Lwowie, marzec 1932 (poz. w katalogu nr 71); - 1936, wrzesień, Kraków: Wystawa Prac Stanisława Szukalskiego i szczepu "Rogate Serce" zorganizowana przez Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie w Pałacu Sztuki, pl. Szczepański 4 (poz. w katalogu nr 96, s. 28); - 1982, Toruń: Wystawa indywidualna prac Mariana Konarskiego zorganizowana przez Muzeum Okręgowe w Toruniu.
Według relacji syna artysty p. Jacka, niespełna 20-letni Marian miał okazję poznać osobiście Jacka Malczewskiego i jego pracownię. Mistrz zwrócił uwagę na młodego Konarskiego w wyniku lektury jego wierszy, publikowanych w ówczesnej prasie krakowskiej. Wielki podziw i szacunek, jakim obdarzył mistrza przyszły "Szukalczyk", zaowocowały utworem poetyckim zatytułowanym "Jacek Malczewski". Według słów pana Konarskiego, jeden z wierszy ojca został włożony podczas uroczystości pogrzebowych do trumny Jacka Malczewskiego.
Jacek Malczewski - na dzień pogrzebu 14 X 1929 (z tomiku Wiersze z lirycznych lat)
Wielkość, która odchodzi, szarzyzna, która idzie - święto ginące w legendzie i zwykły, roboczy tydzień [...]
Starzec niosący kosz chleba - ja - myśl jasna i myśl ogromnie smutna, łańcuch na zawsze zamknięty, który mi ręce w przegubach skował, paleta bezgraniczna, jak niebo, farby mówiące jak słowa, płótna, płótna...
- świętość niosłem w rękach jak karabin, otwarte serce na piersiach zawieszone - jak habit, wielkość, która odchodzi, szarzyzna, która idzie [...].
KONARSKI Marian (Marzyn)
Marian Konarski, malarz, rzeźbiarz, poeta, teoretyk sztuki, pseudonim artystyczny Marzyn z Krzeszowic, urodził się 8 grudnia 1909 roku w Chrzanowie. W roku 1920 przenosi się wraz z rodziną do Krakowa, gdzie uczęszcza do IV Gimnazjum im. H. Sienkiewicza. W roku 1928 zdaje maturę i zostaje przyjęty na wydział malarstwa krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, gdzie studiuje pod kierunkiem profesorów: Władysława Jarockiego, Ignacego Pieńkowskiego i Xawerego Dunikowskiego. W roku 1929 wstępuje do grupy artystycznej Szczep Rogate Serce powołanej przez rzeźbiarza Stanisława Szukalskiego i przybiera pseudonim „Marzyn”. Za przynależność do tej grupy zostaje wydalony z uczelni w listopadzie 1929 roku i kształci się pod kierunkiem Szukalskiego. Mianowany „Szczepowym” organizuje wystawy Szczepu Rogatego Serca i redaguje pismo „Krak”, będące organem tej grupy. Równocześnie debiutuje jako poeta na łamach dodatku literackiego krakowskiego Ilustrowanego Kuriera Codziennego i wydaje drukiem swój pierwszy poemat „Naprzeciw radości”. W połowie 1932 roku występuje ze Szczepu Rogatego Serca i ponownie powraca do tej grupy w 1935 roku, uczestnicząc w 13 zbiorowych wystawach szczepowców.
W 1938 roku Marian Konarski na znak protestu przeciwko tzw. elitom artystycznym osiedla się w podkrakowskich Krzeszowicach, gdzie buduje dom z dużą pracownią. W 1939 roku otrzymuje stypendium Państwowego Funduszu Kultury Narodowej i zwiedza muzea Austrii i Włoch.
W czasie okupacji hitlerowskiej przebywa w Krzeszowicach gdzie działa w ZWZ, potem w AK w stopniu sierżanta podchorążego. W tym czasie w jego domu w Krzeszowicach działa tajna drukarnia wykonująca fałszywe dokumenty dla potrzeb oddziałów partyzanckich na Podhalu. Natomiast oficjalnie prowadzi zakład malarsko-lakierniczy zatrudniający członków organizacji konspiracyjnych, chroniąc ich tym samym przed okupantem.
Po wojnie, w zaciszu swojej krzeszowickiej pracowni, dużo maluje, rysuje i rzeźbi, ale wystawia bardzo mało i nie zabiega o aplauz środowisk artystycznych, a wręcz czuje się baz nich bardzo dobrze. W dalszym ciągu pełni godność Szczepowego Szczepu Rogatego Serca, utrzymując kontakt z mieszkającym w Kalifornii Stanisławem Szukalskim i szczepowcami rozsianymi po całym świecie. W celach zarobkowych wykonuje obrazy i polichromie w kościołach.
Prace Mariana Konarskiego znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie i Wrocławiu, Muzeum Okręgowego w Toruniu, Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, Muzeum Polskiego w Chicago, Muzeum Ziemi Krzeszowickiej, oraz w zbiorach prywatnych w kraju i za granicą.
Zmarł 30 października 1998 roku w wieku 89 lat i został pochowany na cmentarzu w Krzeszowicach.
Informacje dla kupujących:
Artinfo.pl przyjmuje zlecenia kupna obiektów niesprzedanych na aukcji. Formy zgłoszenia:
Polecamy skorzystanie z funkcji "ZGŁOSZENIE KUPNA" znajdującej się przy każdym obiekcie.
Przyjmujemy także zgłoszenia przez telefon i mail:
tel.: 22 818 94 68 tel. kom.: 506 122 445 e-mail:[email protected]
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: [email protected]