Rysunek: portret Emila Zegadłowicza, autorstwa Mariana Antoniego Ruzamskiego. Pod portretem, odręczny tekst Emila Zegadłowicza: "Skąd żeby się wzięła pogoda w tym "łebie" malowanym przez Potwora - gdy właśnie trzeba wyjeżdżać i opuścić Dobrych Ludzi - tak się więc wyglądało owego - już minionego popołudnia 8go lipca 1938 r. Tarnobrzeg. Emil Zegadłowicz". Rysunek (nie sygn.) i tekst na papierze. Tarnobrzeg 1938. Wym.: 29,5 x 20,5 cm (naklejony podkład o wym.: 42 x 32 cm). Rysunek (portret z profilu) naklejony powierzchniowo na podkład., z niew. uszkodz. i zabrązowieniem. Marian Antoni Ruzamski, polski malarz. Studiował w krakowskiej ASP. W 1928 zamieszkał w Tarnobrzegu, tutaj dużo malował i rysował głównie portrety. Prowadził bogatą korespondencję. Życie artystyczne Tarnobrzega skupiało się w tzw. "Pawlasówce" (od własciciela domu dr. Eugeniusza Pawlasa). Malarza odwiedzało wielu artystów, do najbliższych należeli: Stefan Żechowski, Stanisław Szukalski i wreszcie Emil Zegadłowicz. Oferowany portret E. Zegadłowicza powstał podczas jednego z wielu spotkań przyjaciół w Tarnobrzegu. Ruzamski, swoje dzieła sprzedawał niechętnie i częściej obdarowywał nimi znajomych, niż brał pieniądze. Był też ostrożny w doborze modeli do portretów. Trzeba było posiąść szczególne jego względy, by zdecydował się namalować podobiznę. Pieniądze go nie przekonywały. W tekście zamieszcz. pod rysunkiem E. Zegadłowicz użył określenia "Dobrych Ludzi" z dużej litery, a to dlatego, że tak nazywała się grupa malarzy skupiona wokół Szukalskiego i Ruzamskiego.
RUZAMSKI Marian Antoni
Marian Antoni Ruzamski, polski malarz. Studiował w krakowskiej ASP. W 1928 zamieszkał w Tarnobrzegu, tutaj dużo malował i rysował głównie portrety. Prowadził bogatą korespondencję. Życie artystyczne Tarnobrzega skupiało się w tzw. "Pawlasówce" (od własciciela domu dr. Eugeniusza Pawlasa). Malarza odwiedzało wielu artystów, do najbliższych należeli: Stefan Żechowski, Stanisław Szukalski i wreszcie Emil Zegadłowicz.
Informacje dla kupujących:
Artinfo.pl przyjmuje zlecenia kupna obiektów oferowanych na aukcji. Formy zgłoszenia:
Polecamy skorzystanie z funkcji "ZGŁOSZENIE KUPNA" znajdującej się przy każdym obiekcie.
Przyjmujemy także zgłoszenia przez telefon i mail:
tel.: 022 818 94 68 tel. kom.: 0 601 808 148 e-mail:[email protected]
Licytacja z Artinfo.pl:
W czasie aukcji kontaktujemy się na podany wcześniej numer telefonu i wspólnie licytujemy, relacjonując cały czas przebieg licytacji. Przyjmujemy także górne limity cen (informacje poufne), do poziomu których licytujemy w Państwa imieniu. Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium.
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł
Do 1000 zł przyjmujemy tylko zlecenia z limitem.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji.
Do cen wylicytowanych dom aukcyjny dolicza 7% opłatę organizacyjną.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: [email protected]