Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | [email protected]
KARTA OBIEKTU
JAREMA Maria | Maskarada, 1942 r.

Maria JAREMA (Stary Sambor 1908 - Kraków 1958)

Maskarada, 1942 r.

gwasz/papier, 22 x 28 cm
sygnowany i datowany p.d.: `Maria Jarema 42`
WYSTAWIANY: GK Collection #1, Galeria/Stary Browar, 18.03 -17.06.2007
LITERATURA: P. Leszkowicz, GK Collection #1 [katalog wystawy], Kulczyk Foundation, Poznań 2007 (il.)

Prezentowana praca stanowi rzadko spotykany na rynku antykwarycznym przykład pracy Marii Jaremy z czasów wojennych. Lata okupacji artystka spędziła w Krakowie, gdzie do 1937 roku była aktywnym członkiem Grupy Krakowskiej. Równolegle współpracowała jako scenograf, projektantka kostiumów i aktorka w założonym przez brata, Józefa Jaremę, eksperymentalnym teatrze Cricot. Przedstawiony na gwaszu i motyw maskarady wskazuje, iż jest to praca powiązana tematyką ze spektaklami teatru Cricot, którego jednym z najważniejszych założeń było potraktowanie warstwy wizualnej spektakli za równie istotny środek przekazu jak słowo. Lata okupacji stanowiły dla artystki trudny czas, kiedy sytuacja finansowa zmusiła ją do podejmowania pracy zarobkowej m.in. jako szatniarka czy szwaczka w warsztatach Rady Głównej Opiekuńczej w Krakowie. Z tego powodu dorobek twórczy z okresu wojennego stanowi tak niewielką część wśród zachowanych prac Marii Jaremy.
Gwasz wskazuje na zainteresowanie artystki kolorem i stanowi przykład pierwszych prób odnalezienia własnych środków ekspresji w malarstwie, w którym Jarema zaczęła realizować się w końcu lat 30. Początkowo studiowała rzeźbę pod kierunkiem Xawerego Dunikowskiego, stopniowo zaczęła jednak tworzyć kompozycje rysunkowe, tempery, gwasze i akwarele. Zwrot w jej twórczości został spowodowany niewątpliwie kilkumiesięcznym pobytem w Paryżu. Początkowo prace rysunkowe Jaremy pozostawały w orbicie wpływów kubizmu, potem artystka zaczęła klarować własny język wyrazu artystycznego, dochodząc w końcu do najbardziej charakterystycznych, balansujących na granicy sztuki abstrakcyjnej i figuratywnej, kompozycji złożonych z przenikających się, dynamicznie zakomponowanych na płaszczyźnie organicznych figur.

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
JAREMA Maria
Urodziła się w 1908 r w Starym Samborze, zmarła w 1958 r w Krakowie. Studia rzeźbiarskie w krakowskiej ASP pod kierunkiem Xawerego Dunikowskiego w latach 1929-35. Przed wojną zajęta głównie twórczością rzeźbiarską, współpracowała też z teatrem Cricot prowadzonym przez jej brata Józefa Jaremę/animator tego teatru i autor sztuk w nim granych/, należała do lewicowej Grupy Krakowskiej. Po wojnie uprawia malarstwo, bierze udział we wszystkich trzech Wystawach Sztuki Nowoczesnej w Krakowie - 1948-49 i w Warszawie 1957 i 59. Współpracuje z Cricot 2 Tadeusza Kantora, gdzie projektuje scenografię i kostiumy. Najlepsze jej prace powstały na kilka lat przed śmiercią, w technice monotypii łączonej czasem z temperą. Prace artystki reprezentowały sztukę polską na Biennale w Wenecji - 1958 r i pośmiertnie - na Biennale Sztuki Współczesnej w Sao Paulo - 1961 r. Na przełomie 1998/99 miała wystawę w warszawskiej Zachęcie i wrocławskim Muzeum Narodowym.
Informacje dla kupujących:

Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji "LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).

 
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: [email protected]
 
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 10 dni od daty aukcji.

Organizator aukcji do kwoty wylicytowanej dolicza opłatę aukcyjną. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i naliczana jest degresywnie w zależności od kwoty wylicytowanej: do 100 000 złotych (włącznie) – w wysokości 18%, a powyżej 100 000 złotych – w wysokości 15%.

Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium.
Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.

[email protected]  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: [email protected]