papier, tempera, technika mieszana, 88,5 x 64 cm na odwrociu l.g.: 1951 ? / [nieczytelnie] / Nr kat 26 / Maria Jarema 86 x 62 cm p.g.: KF, l.d.: Własność: Wandy Sz[...]ej / Kraków 2 [nieczytelnie] 1987 / K. Filipowicz
Praca ujęta jest w rękopiśmiennym katalogu spuścizny pośmiertnej artystki, sporządzonym przez jej męża, Kornela Filipowicza, pod nr kat. 26. Kompozycja prezentowana była na wystawie monograficznej "Maria Jarema" w listopadzie 1962 roku w Pałacu Sztuki i Galerii Krzysztofory w Krakowie i figuruje w katalogu tej wystawy na s. 40. Pochodzi z ważnego dla drogi twórczej Jaremianki okresu - przełomu lat 1940. i 1950. Wówczas to, posługując się głownie techniką tempery i monotypii, zaczęła "przenosić" na dwuwymiarową powierzchnię papieru swoje doświadczenia artysty - rzeźbiarza: penetrację wielowymiarowej przestrzeni, ruch płaskich, nakładających się na siebie lub wirujących form; rozpoczęła swój "taniec z przestrzenią".
JAREMA Maria
Urodziła się w 1908 r w Starym Samborze, zmarła w 1958 r w Krakowie. Studia rzeźbiarskie w krakowskiej ASP pod kierunkiem Xawerego Dunikowskiego w latach 1929-35. Przed wojną zajęta głównie twórczością rzeźbiarską, współpracowała też z teatrem Cricot prowadzonym przez jej brata Józefa Jaremę/animator tego teatru i autor sztuk w nim granych/, należała do lewicowej Grupy Krakowskiej. Po wojnie uprawia malarstwo, bierze udział we wszystkich trzech Wystawach Sztuki Nowoczesnej w Krakowie - 1948-49 i w Warszawie 1957 i 59. Współpracuje z Cricot 2 Tadeusza Kantora, gdzie projektuje scenografię i kostiumy. Najlepsze jej prace powstały na kilka lat przed śmiercią, w technice monotypii łączonej czasem z temperą. Prace artystki reprezentowały sztukę polską na Biennale w Wenecji - 1958 r i pośmiertnie - na Biennale Sztuki Współczesnej w Sao Paulo - 1961 r. Na przełomie 1998/99 miała wystawę w warszawskiej Zachęcie i wrocławskim Muzeum Narodowym.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: [email protected]