Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | [email protected]
KARTA OBIEKTU
ANTO Maria | Portret wanny (Le Portrait de la baignoire), 1973 r.

Maria ANTO (1937 Warszawa - 2007 Warszawa)

Portret wanny (Le Portrait de la baignoire), 1973 r.

olej/płótno, 80 x 100 cm
sygnowany i datowany p.d.: `Maria Anto 1973`
opisany na odwrociu, na płótnie: `Maria Anto 1973 | 567` oraz na blejtramie: `MARIA ANTO 80 x 100 "LE PORTRAIT DE LA BALGNOIRE" `

Prezentowana praca to surrealizująca, niezwykle dekoracyjna kompozycja, w centrum której znajduje się empirowa wanna, z rozległym wezgłowiem i na stylizowanych, esowato wygiętych nóżkach. Obraz utrzymany jest w barokizującej stylizacji: wanna została umieszczona w pejzażu, na lekkim podwyższeniu. U jej podnóża znajduje się rozległy, futrzany dywan, a po ceramicznych brzegach spływa wieniec z białych kwiatów. Kompozycję z trzech stron zamyka stylizowana kotara - to motyw doskonale znany z XVII-wiecznego malarstwa niderlandzkiego, kiedy to iluzyjnie namalowana zasłona miała świadczyć o wyjątkowym kunszcie artysty, a także podwyższała rynkową wartość obiektu. Barokowa zasłona na obrazach wybitnych twórców (m.in. Jana Vermeera) nawiązywała do anegdoty z V z p.n.e., opisanej przez Pliniusza Starszego w Historii Naturalnej. Dwóch malarzy - Zeuksis i Parrasjos postanowili przekonać się, który z nich jest lepszym malarzem - lepszym, to znaczy takim, który potrafi sprawniej oddać rzeczywistość. Do namalowanych przez Zeuksisa winogron zleciały ptaki, ale to Parrasios wygrał pojedynek w momencie w którym jego rywal poprosił go o odsłonięcie zasłony, która była namalowana. W "Portrecie wanny" Maria Anto nawiązuje w warstwie ikonograficznej do malarstwa dawnego, jednak poprzez zastosowanie nowoczesnej formy i surrealizującej niepewności układu motywów, praca nabiera onirycznego i metaforycznego charakteru. Artystka zastosowała silne, wyraziste pociągnięcia pędzla, które skontrastowała z gładkimi powierzchniami, pokrytymi impastowo nałożonymi plamami jasnych barw. O jej twórczości tak pisał Michał Walicki: "Malarstwo Marii jest zjawiskiem jednorodnym, a jednocześnie bardziej złożonym niżby to się wydawało na pierwszy rzut oka. (...) Pozornie korzenie tej sztuki zdają się tkwić głęboko w urodzajnej glebie naiwnego realizmu i stamtąd czerpać jej fantastyczne soki. Ale po krótkim czasie wrażenie to pryska, mgła opada z oczu i oto odsłania się obraz inny i czysty, świat nowy i uroczy, rządzący się własnymi prawami" (Michał Walicki, Wstęp do katalogu wystawy w Zachęcie, 1966). Obraz nawiązuje do portretów przedmiotów, które tworzyła Anto. Są to m. in. wzorowane na twórczości Salvadora Dalego przedstawienia samochodów ("Mój jaguar w paprociach", "Samochód idzie do nieba").

Ukończyła ASP w Warszawie pod kierunkiem S. Płużańskiego i M. Byliny w 1962 roku. Miała ponad 60 wystaw indywidualnych w Polsce i za granicą oraz uczestniczyła w ponad 250 wystawach zbiorowych. W latach stanu wojennego brała udział w ruchu kultury niezależnej pokazując obrazy m.in. na cyklicznych spotkaniach ze sztuką w parafii Miłosierdzia Bożego na Żytniej w Warszawie. Jedna z jej ostatnich większych wystaw odbyła się w warszawskiej Galerii Kordegarda (1991/1992). Maria Anto szybko wykształciła swój własny rozpoznawalny styl. Tworzyła świat fantastyczny, o bogatej kolorystyce, nastroju i kompozycji. Jej obrazy wyróżniają się tajemniczą atmosferą. W pracach przeważają ciemne barwy rozświetlane pojedynczymi, jaskrawymi plamami. Zwykłe przedmioty nabierają niezwykłego znaczenia. Otoczone aurą zagadkowości przestają być zwyczajne - stają się piękne.

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
ANTO Maria

Studiowała na Wydziale Malarstwa warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych; dyplom uzyskała w 1962 roku. Miała około 60 wystaw indywidualnych w Polsce i za granicą, uczestniczyła w około 200 wystawach zbiorowych - ogólnopolskich i międzynarodowych (m.in. VII Biennale w Sao Paulo). Prace artystki znajdują się w kolekcjach prywatnych i zbiorach muzealnych w Polsce i za granicą. Malarstwo Marii Anto należy do nurtu poetyckiej metafory.

Informacje dla kupujących:

Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji "LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).

 
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 693 108 148
e-mail: [email protected]
 
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji.

Organizator aukcji do kwoty wylicytowanej dolicza opłatę aukcyjną. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i naliczana jest degresywnie w zależności od kwoty wylicytowanej: do 100 000 złotych (włącznie) – w wysokości 18%, a powyżej 100 000 złotych – w wysokości 15%.

Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium.
Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.

[email protected]  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: [email protected]