Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | [email protected]
KARTA OBIEKTU
ŻUŁAWSKI Marek | UCIECZKA ZUZANNY Z cyklu Zuzanna i starcy 1975 r.

Marek ŻUŁAWSKI (1908 Rzym - 1985 Londyn)

UCIECZKA ZUZANNY Z cyklu Zuzanna i starcy 1975 r.

Serigrafia barwna na papierze
49,5 x 38 cm
Sygnowany p.d. - "Marek 75 "
Nakład 24/100
Na odwrocie tytuł - "5. Susannah in flight "

Malarz, grafik, ilustrator, felietonista. Od 1926 r. studiował w warszawskiej Szkole Sztuk Pięknych pod opieką K. Tichego, F. S. Kowarskiego i L. Pękalskiego. W 1935 r. wyjechał na stypendium do Paryża, skąd udał się do Londynu, by pozostać tam na stałe. W 1937 r. miał pierwszą indywidualną wystawę w Léger Gallery. W 1946 r. odbyła się pierwsza w kraju wystawa prac artysty w Muzeum Narodowym w Warszawie. Od 1948 r. obrazy artysty były prezentowane na ponad 150 wystawach zbiorowych w Wielkiej Brytanii i poza jej granicami. Wczesna twórczość M. Żuławskiego była bliska dokonaniom artystów skupionych w Komitecie Paryskim, późniejsza czerpała wiele ze sztuki plakatu, którym się zajmował po studiach.

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
ŻUŁAWSKI Marek
W1926 rozpoczął studia w warszawskiej Szkole Sztuk Pięknych pod kierunkiem Karola Tichego, Felicjana Szczęsnego Kowarskiego i Leonarda Pękalskiego. W 1935 otrzymał stypendium ministerialne i wyjechał na dalsze studia do Paryża. Od 1936 stale mieszkał w Londynie. W latach trzydziestych przesyłał obrazy na pokazy w warszawskim Instytucie Propagandy Sztuki, wystawiał także w londyńskich galeriach. Wiele podróżował, m.in. do Włoch, Grecji, Szwajcarii, na Bliski Wschód. W początkowym okresie twórczości malował w konwencji postimpresjonistycznego koloryzmu, z czasem coraz bardziej upraszczał i syntetyzował formę.
[email protected]  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: [email protected]