Gwasz, tusz na papierze 49 x 64 cm Nie sygnowany Na odwrocie autorski napis - "Nice 66"
Wystawiany - Galeria "Inny Świat", Kraków 1988 r. Pochodzenie - kolekcja Haliny Oberländer
Studiował w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych (1948-1953). Był jednym ze współorganizatorów Ogólnopolskiej Wystawy Młodej Plastyki Przeciw wojnie, przeciw faszyzmowi, w Arsenale w 1955 r. Malował wówczas sceny z martyrologii Żydów utrzymane w stylistyce ekspresyjnego realizmu. W 1956 r. założył salon "Po prostu", w którym organizował wystawy. Pod koniec lat 50-tych zwrócił się ku abstrakcji, zaczął deformować i upraszczać postać ludzką - np. cykl Garbate. Jednocześnie urozmaicał materię obrazów stosując rozpryski i nacieki farby, które wzmacniały ekspresję jego dzieł. W 1963 r. M. Oberländer wyjechał do Francji. Oferowany Tors stanowi rzadkość kolekcjonerską, bowiem większość prac artysty powstałych we Francji nie wróciła do kraju.
OBERLÄNDER Marek
W latach 1946-48 uczył się w Liceum Sztuk Plastycznych w Warszawie. Następnie w latach 1948-53 studiował w warszawskiej ASP. W 1955, wraz z Elżbietą Grabską, Janem Dziędziorą i Jackiem Sienickim był współorganizatorem Ogólnopolskiej Wystawy Młodej Plastyki, która pod nazwą „Arsenału” weszła do legendy polskiej sztuki współczesnej. Jednym z symboli postawy i stylistyki „arsenałowej” stał się pokazany na tej wy-stawie obraz Oberländera Napiętnowani. W latach 1956-61 artysta kierował galerią działającą pod patrontem tygodników kulturalno-społecznych, kolejno: „Po Prostu”, „Nowej Kultury” i „Współczesności”.Wybór najlepszych prac ze swego dorobku artystycznego przekazał w 1977 Muzeum Narodowemu we Wrocławiu.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: [email protected]