Akwarela, papier; 23,5 x 21,5 cm Sygnowany l.d.: Wiśnicz | Samlicki 22.IV.1900
Uczeń Jana Stanisławskiego na krakowskiej akademii. Wiele podróżował. Wystawiał m.in. na pośmiertnej wystawie Stanisławskiego oraz prac jego uczniów w krakowskim Pałacu Sztuki oraz wystawach organizo-wanych przez Powszechny Związek Artystów Polskich w Krakowie. W 1911 roku uczestniczył w wystawie Niezależnych, zorganizowanej na wzór paryskich Indepéndants, zwracając uwagę krytyki "nowym pojęciem kolorystyki i harmonią świeżych, jasnych i silnych barw". Za namową Jacka Malczewskiego wyjechał w 1912 roku do Paryża, gdzie wstąpił do Académie de Grande la Chaumiere. Odgrywał znaczną rolę w paryskim środowisku artystów polskich. Przyjaźnił się z Olgą Boznańską, Tadeuszem Makowskim, Władysławem Ślewińskim, Edwardem Wittigiem i Janem Rubczakiem. Przebywając we Francji przez lat szesnaście napisał kilkadziesiąt artykułów dla pism polskich ukazujących się w Paryżu, polonijnych w Stanach Zjednoczonych oraz krajowych. Po powrocie do Polski w 1928 r. zamieszkał w rodzinnej Bochni. Od 1936 roku wykładał historię sztuki współczesnej w Akademii Sztuk Pięknych.
SAMLICKI Marcin
Studiował (od 1900 roku) w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, m.in. u Józefa Unierzyskiego i Józefa Mehoffera. Ostatecznie związał się z pracownią Jana Stanisławskiego. W 1911 roku uczestniczył w wystawie Niezależnych zorganizowanej na wzór paryskich Indépendants, gdzie zwrócił na siebie uwagę krytyki "nowym pojęciem kolorystyki i harmonią świeżych, jasnych i silnych barw". W latach 1912-1928 przebywał we Francji uczestnicząc aktywnie w życiu artystycznym.
Informacje dla kupujących:
Artinfo.pl przyjmuje zlecenia kupna obiektów na aukcji. Formy zgłoszenia:
Polecamy skorzystanie z funkcji "ZGŁOSZENIE KUPNA" znajdującej się przy każdym obiekcie.
Przyjmujemy także zgłoszenia przez telefon i mail:
tel.: 022 818 94 68 tel. kom.: 0 601 808 148 e-mail:[email protected]
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: [email protected]