rysunek, ołówek, papier, 14,8 x 21 cm (na arkuszu 29,7 x 21 cm, złożonym na pół), sygn. u dołu: Maciejowski 09
Estymacja: 3500-4000 zł
Urodzony w 1974 r. w Grójcu koło Krakowa. Malarz, rysownik, autor komiksów i plakatów. Studiował architekturę na Politechnice Krakowskiej. Absolwent ASP w Krakowie. Mieszka i pracuje w Krakowie. W latach 1996-2001 działał w "Grupie Ładnie". Wypracował oryginalny, ale jednocześnie czytelny styl malowania. Punktem wyjścia dla jego obrazów jest często fotografia prasowa. Istotną częścią są napisy, za pomocą których tłumaczy to, co jest namalowane. Przedstawia uproszczone scenki i schematycznie oddane postaci. Najczęściej są to bohaterowie masowej kultury: powszechnie znane gwiazdy masmediów - sportowcy, politycy, dziennikarze. Jego sztuka odzwierciedla rzeczywistość z "drugiej ręki", pokazuje to, co zostało już wybrane przez media. W ostatnich latach, ograniczył publicystyczny kontekst swojej wypowiedzi, nie zaprzestając jednak badania kulturowych czy ideologicznych klisz. Dał temu wyraz w rysunkach prasowych pomieszczanych m. in. w Przekroju. Niegdysiejszy punkt wyjścia (inspiracja z gazet) stał się paradoksalnie punktem dojścia.
Urodził się w 1974 r. Studia i dyplom na Wydziale Grafiki krakowskiej ASP. Członek grupy Ładnie. Miał 5 wystaw indywidualnych m.in. galeria Zderzak - Kraków 2000, 2001, udział w ponad 10 wystawach zbiorowych m.in.: CSW Zamek Ujazdowski - Warszawa 2000, galeria Manhattan - Łódź, Arsenał - Białystok 2001, PopElita -Bunkier Sztuki - Kraków 2001.Marcin Maciejowski należy do najciekawszych i najbardziej uznanych malarzy młodej generacji. W roku 2003 został laureatem nagrody Paszportu Polityki „za dowcip oraz nowatorskie wykorzystanie stylistyki mediów reklamy do opisu współczesnych obyczajów polskich". W epoce kryzysu narodowych symboli i znaków, na fali przemian w latach 90. postawił niezwykle dociekliwa i sugestywna diagnozę społeczeństwa posttotalitarnego (m.in. subkulturowego zjawiska dresiarzy), przyjmując postawę krytycznej afirmacji i zaangażowanego dystansu.
Z jednej strony dyskursywny charakter malarstwa Maciejowskiego nawiązuje obficie do niepretensjonalnej kultury popu i napawającego zarówno śmiechem jak i strachem lecz lekkiego w konsumpcji świata komiksu, z drugiej strony odznacza się zadziwiającą warsztatową pewnością techniki malarskiej i siłą oddziaływania płynącą z zamierzonej, charakterystycznej stylizacji środków wyrazu. Artysta przyporządkowuje na potrzeby własnego malarstwa nie tylko kody emocjonalne takich mass-mediow jak film, fotografia, internet i graficzny design, ale sięga coraz częściej także po wzorce i klisze kultury wizualnej z tradycyjnego i awangardowego malarstwa.
Informacje dla kupujących:
Aukcja specjalna jest organizowana wraz z Małopolską Fundacją Muzeum Sztuki Współczesnej. Dochód z licytacji przeznaczony zostanie na działalność statutową fundacji.
________________________
Artinfo.pl przyjmuje zlecenia kupna obiektów niesprzedanych na aukcji. Formy zgłoszenia:
Polecamy skorzystanie z funkcji "ZGŁOSZENIE KUPNA" znajdującej się przy każdym obiekcie.
Przyjmujemy także zgłoszenia przez telefon i mail:
tel.: 22 818 94 68 tel. kom.: 506 122 445 e-mail:[email protected]
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: [email protected]