węgiel, kredka, lawowany, karton, 54 x 74,5 cm sygnowany l.d.: M. Gierymski Obraz po konserwacji. Ekspertyza dr Haliny Stępień.
"Kompozycja ta wykonana w nieczęsto używanej przez tego malarza technice, w nietypowej formie, bardzo znaczących wymiarów powstała zapewne w związku z jego zainteresowaniem w czasie studiów w Akademii monachijskiej techniką, o czym pisał w liście: "... rysowania na sztalugach i to stojący [...] i cieniowania węglem..." (M. i A. Gierymscy, Listy i notatki, Wrocław 1973, s. 8, komentarze H. Stepień). Sam fragment pejzażu, ukształtowanie znany mi jest także z innej jego pracy olejnej z równie wąskim o podniesionym łuku mostkiem łączącym spadziste brzegi nad najpewniej strumieniem. Kompozycja całości rozwiązana realistycznie ze szczegółami rysunku w pierwszych planach, w głębi potraktowana jest bardzo malarsko (roztarty węgiel!) zgodnie z emploi artysty. Podobnie nieco zachmurzone niebo przypomina jego obrazy. Sposób kształtowania terenu, roślinności, w zbliżeniu, splotów zachodzących na siebie konarów i gałęzi również znany jest z wielu rysunków, szkiców i studiów malarskich, a także obrazów Maksa Gierymskiego. Operowanie z wyczuciem czernią i bielą nie pozbawia kompozycji światła i zróżnicowania natężenia umownych barw. Sugeruje natomiast jak gdyby światłocieniową odbitkę graficzną. W graficznym potraktowaniu całości przedstawienia, uwzględnia ono jako bardzo ważny, niemal dekoracyjny element - stado owiec wchodzących na mostek, których grzbiety układają się w rodzaj rytmicznie rozwiązanego fryzu - otwiera go postać pasterza w kapeluszu (i kobiety ?), a zamyka sylwetka dużego psa. Takie właśnie potraktowanie stada owiec i sposób ujęcia go (nie na wprost !) znane jest z popularnego obrazu Maksymiliana Gierymskiego "Krajobraz o wschodzie słońca". Praca ta łączy cechy warsztatu Maksymiliana Gierymskiego z jego sposobem obrazowania tematu - wycinka natury, a zarazem odpowiada zachowanym w listach opisom obserwowanej przyrody. Sygnatura autentyczna!" (dr Halina Stępień, Warszawa, 9 grudnia 2000)
Malarz, rysownik, starszy brat Aleksandra i jeden z najwybitniejszych artystów polskich działających na obczyźnie w drugiej połowie XIX wieku. Adept warszawskiej Klasy Rysunku i monachijskiej Akademii Sztuk Pięknych. Zmarł na gruźlicę w wieku 28 lat. Twórczość rozpoczął od realistycznych rysunków dla warszawskich czasopism i pejzaży, którymi debiutował w Zachęcie. W Monachium eksperymentował z materią malarską, której tonacja kolorystyczna i oświetlenie współtworzyły nastrój w jego pejzażowo-rodzajowych obrazach. Był jednak przede wszystkim mistrzem scen powstańczych na tle pejzażu. To one oraz rozmaite warianty kostiumowych polowań z myśliwymi w strojach rokokowych przyniosły mu medale i uznanie krytyki europejskiej. Gierymski był także autorem pejzaży ze stale obecnym motywem nieefektownego, melancholijnego krajobrazu mazowieckiego oraz kompozycji rodzajowych mających za scenerię polskie miasteczka i przedmieścia Warszawy.
Informacje dla kupujących:
Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji "LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna). Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: [email protected]
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny. Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 10 dni od daty aukcji. Organizator aukcji dolicza 15% opłatę do ceny sprzedaży.
Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium. Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: [email protected]