olej, płótno, 25 x 33,5 cm; sygn. l. d.: M. Gierymski
lit.: H. Stępień, Maksymilian Gierymski. 1846 - 1874. Malarstwo i rysunek. Wystawa monograficzna zorg. W setną rocznicę śmierci artysty, Muzeum Narodowe w Warszawie, Katalog, Warszawa 1974, tu eksponowany poza katalogiem; H. Stępień, Maksymilian Gierymski. Obraz i słowo, Warszawa 1983, s. 43, poz. kat. 2, il. barwna. Halina Stępień, najwybitniejsza znawczyni twórczości Maksymiliana Gierymskiego, datuje powstanie obrazu na przełom 1867 i 1868 r. W maju 1867 r. artysta przyjeżdża na dalsze studia do Monachium, zapisuje się do tutejszej Akademii. Styka się z wybitnymi twórcami środowiska monachijskiego, z koncepcją "wrażeniowości" w malarstwie (Stimmung), pogłębia środki wyrazu, wypracowuje własny, dojrzały styl malarstwa. Zrazu artystę zajmuje zjawisko światła, pejzaże w promieniach zachodzącego słońca, nokturny. Z tego samego czasu, co prezentowany obraz, pochodzą dwie muzealne prace Obóz Cyganów I (olej, płótno, 40 x 63 cm, Muzeum Narodowe w Krakowie) oraz Obóz Cyganów II (olej, płótno, 16 x 38cm, Muzeum Narodowe w Krakowie). Obydwie niewielkich rozmiarów i podporządkowane tej samej zasadzie, gdzie temat staje się pretekstem do wnikliwego studium światła na przełomie dnia i wieczoru. O randze Krajobrazu jesiennego z oraczem świadczy fakt iż początkowo znajdował się on w kolekcji Józefa Brandta w Orońsku, a po śmierci tego artysty przeszedł w posiadanie wdowy, Heleny Brandt (zm. 1938 r.), co potwierdza w odręcznie spisanej notatce wnuk Brandta Maciej Pruszak (do wglądu stwierdzenie z XI. 1970).
Malarz, rysownik, starszy brat Aleksandra i jeden z najwybitniejszych artystów polskich działających na obczyźnie w drugiej połowie XIX wieku. Adept warszawskiej Klasy Rysunku i monachijskiej Akademii Sztuk Pięknych. Zmarł na gruźlicę w wieku 28 lat. Twórczość rozpoczął od realistycznych rysunków dla warszawskich czasopism i pejzaży, którymi debiutował w Zachęcie. W Monachium eksperymentował z materią malarską, której tonacja kolorystyczna i oświetlenie współtworzyły nastrój w jego pejzażowo-rodzajowych obrazach. Był jednak przede wszystkim mistrzem scen powstańczych na tle pejzażu. To one oraz rozmaite warianty kostiumowych polowań z myśliwymi w strojach rokokowych przyniosły mu medale i uznanie krytyki europejskiej. Gierymski był także autorem pejzaży ze stale obecnym motywem nieefektownego, melancholijnego krajobrazu mazowieckiego oraz kompozycji rodzajowych mających za scenerię polskie miasteczka i przedmieścia Warszawy.
Informacje dla kupujących:
Artinfo.pl przyjmuje zlecenia kupna obiektów niesprzedanych Formy zgłoszenia:
Polecamy skorzystanie z funkcji "ZGŁOSZENIE KUPNA" znajdującej się przy każdym obiekcie.
Przyjmujemy także zgłoszenia przez telefon i mail:
tel.: 022 818 94 68 tel. kom.: 0 693 108 148 e-mail:[email protected]
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: [email protected]