olej/płótno, 50 x 62 cm sygnowany p.d.: `MFeuerring`
Jerzy Malinowski w swojej publikacji Malarstwo i rzeźba Żydów Polskich w XIX i XX wieku, pisał: "Odrębny krąg żydowskich ekspresjonistów we Lwowie stanowili malarze związani z École de Paris, którzy po studiach w Polsce lub w Niemczech wyjechali na stałe lub długi pobyt we Francji. Wśród nich wymieć należy Zygmunta Menkesa, Alfreda Aberdama, Joachima Weingarta, Dawida Seiferta oraz Henryka Langermana i Maksymiliana Feuerringa. (...). Feuerring w początkach lat dwudziestych malował realistyczne portrety z elementami impresjonizmu (Autoportret, Babcia), kwiaty i martwe natury, pejzaże górskie, architekturę włoską (Getto rzymskie, Zaułek starego Rzymu) oraz monumentalną kompozycję "La madre del lavoro". W 1927 roku Kozicki [W. Kozicki, Ze sztuki, "Słowo Polskie" 1927 nr 137, z. V, s. 5] określił go jako "kolorystę", uznając, że obrazy "posiadają zalety barw jasnych, czystych, dobrze zestrojonych". Podczas pobytu w Paryżu od 1927 r. w malarstwie Feuerringa nastąpiła radykalna zmiana. Tworzył odtąd ekspresjonistyczne obrazy i monotypie, kojarzone z dziełami Kokoschki i Noldego, w których impresjonistyczny dynamizm połączony był z radykalną deformacją kształtu".
Pochodził z rodziny ortodoksyjnych Żydów. Studiował początkowo w Berlinie (1916) i Florencji (1922) a następnie w Rzymie (1923-1927). W latach 1927 do 1929 przebywał w Paryżu gdzie był członkiem Związku Artystów Polskich we Francji. W 1932 był jednym z założycieli grupy Nowa Generacja. Brał udział w kampanii wrześniowej. Okupację spędził z obozie. W latach 1947-1950 nauczał na Uniwersytecie w Monachium a w 1950 wyemigrował do Australii.
FEUERRING Maksymilian
Malarz, publicysta, członek Związku Artystów Polskich we Francji, Societe "Paris Moderne", Societe des Peintres et Sculpteurs Professionels, Societe des Artistes Independents, Societe de Vrais Independents. Studiował w Kunstschule w Berlinie oraz w Rzymie u Rossiego, Coromaldiego i Zuccardi. Potem zamieszkał w Paryżu. Tu w 1927 nastąpił zasadniczy przełom w jego sztuce. Brał udział w kampanii wrześniowej 1939 roku; w czasie wojny był jeńcem oflagu w Niemczech. Od roku 1946 mieszkał w Australii.
Początkowo realista, artysta zaczął tworzyć w duchu gwałtownego ekspresjonizmu w czasie pobytu w Paryżu. Ok. 1930 ewoluował w kierunku koloryzmu. W 1934 w komentarzu zamieszczonym w katalogu wystawy stwierdził, iż na drodze poszukiwań twórczych doszedł "poprzez problem koloru i jego różniczkowanie, do dzisiejszej problematyki uzgodnienia formy z kolorem i nadania im równorzędnych wartości w budowie obrazu". Poza udziałem w wystawach we Francji, wystawiał również w kraju we Lwowie, Poznaniu i Warszawie. Współpracował z krakowskim "Głosem Plastyków", w którym - m.in. - opublikował artykuł: Abstrakcyjność a tematowość pod kątem sztuki dla mas. Problematyka kolorystyczna dominuje w jego rozważaniach poświęconych twórczości Pierre Bonnarda, ogłoszonych drukiem w Paryżu w 1 numerze "Kultury" z 1949 r.
Informacje dla kupujących:
Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji"LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: [email protected]
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji.
Organizator aukcji do kwoty wylicytowanej dolicza opłatę aukcyjną. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i naliczana jest degresywnie w zależności od kwoty wylicytowanej: do 100 000 złotych (włącznie) – w wysokości 18%, a powyżej 100 000 złotych – w wysokości 15%.
Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium. Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: [email protected]