Olej, tektura; 16,5 x 20 cm Sygnowany l.d.: mfeuerring
Malarz i publicysta. Studiował w Kunstschule w Berlinie (1903) i w Akademii Sztuk Pięknych w Rzymie (dyplom 1926). Po studiach mieszkał w Paryżu, następnie, w latach trzydziestych przebywał głównie we Lwowie i w Warszawie. Brał udział w kampanii wrześniowej 1939 roku. W roku 1946 osiedlił się w Australii. We wczesnym okresie tworzył w nurcie realizmu, później, pod wpływem kontaktów ze sztuką francuską, malował obrazy ekspresjonistyczne. Po roku 1930 zbliżył się do koloryzmu.
FEUERRING Maksymilian
Malarz, publicysta, członek Związku Artystów Polskich we Francji, Societe "Paris Moderne", Societe des Peintres et Sculpteurs Professionels, Societe des Artistes Independents, Societe de Vrais Independents. Studiował w Kunstschule w Berlinie oraz w Rzymie u Rossiego, Coromaldiego i Zuccardi. Potem zamieszkał w Paryżu. Tu w 1927 nastąpił zasadniczy przełom w jego sztuce. Brał udział w kampanii wrześniowej 1939 roku; w czasie wojny był jeńcem oflagu w Niemczech. Od roku 1946 mieszkał w Australii.
Początkowo realista, artysta zaczął tworzyć w duchu gwałtownego ekspresjonizmu w czasie pobytu w Paryżu. Ok. 1930 ewoluował w kierunku koloryzmu. W 1934 w komentarzu zamieszczonym w katalogu wystawy stwierdził, iż na drodze poszukiwań twórczych doszedł "poprzez problem koloru i jego różniczkowanie, do dzisiejszej problematyki uzgodnienia formy z kolorem i nadania im równorzędnych wartości w budowie obrazu". Poza udziałem w wystawach we Francji, wystawiał również w kraju we Lwowie, Poznaniu i Warszawie. Współpracował z krakowskim "Głosem Plastyków", w którym - m.in. - opublikował artykuł: Abstrakcyjność a tematowość pod kątem sztuki dla mas. Problematyka kolorystyczna dominuje w jego rozważaniach poświęconych twórczości Pierre Bonnarda, ogłoszonych drukiem w Paryżu w 1 numerze "Kultury" z 1949 r.
Informacje dla kupujących:
Artinfo.pl przyjmuje zlecenia kupna obiektów niesprzedanych na aukcji. Formy zgłoszenia:
Polecamy skorzystanie z funkcji "ZGŁOSZENIE KUPNA" znajdującej się przy każdym obiekcie.
Przyjmujemy także zgłoszenia przez telefon i mail:
tel.: 022 818 94 68 tel. kom.: 0 601 808 148 e-mail:[email protected]
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: [email protected]