Akwarela na podrysie ołówkowym, papier; 68 x 55 cm w świetle passe-partout Sygnowany l.d.: majaberezowska
Malarka, autorka rysunków satyrycznych, plakatów, ilustracji książkowych, projektów scenograficznych. Uczyła się w Petersburgu u słynnego symbolisty Nikołaja Roericha (1908-1909), następnie studiowała w Krakowie (1910-1912), Monachium (1913) i Paryżu. Pierwszą indywidualną wystawę miała w 1916 roku w Kijowie. Do 1939 roku jej karykatury, rysunki i ilustracje zamieszczały poczytne tygodniki satyryczne: "Cyrulik Warszawski", "Szpilki", czy wydawany we Lwowie "Szczutek". Brała udział w polskiej akcji propagandowej w czasie akcji plebiscytowej na Górnym Śląsku. Współpracę ze "Szpilkami" kontynuowała również po wojnie. W tym tygodniku najczęściej jej rysunki prezentowano w latach 60-tych. Jej prace prezentowały też swoim czytelnikom m.in. "Teatr", "Nowa Kultura" i "Przekrój". Dopiero pośmiertnie zaczęły się ukazywać monograficzne wydawnictwa jej akwarel i rysunków, m.in. Piórkiem przez stulecia (1985) i Maja Berezowska: Antologia twórczości. W latach 1933-1936 mieszkała w Paryżu, współpracując jako rysowniczka i karykaturzystka z pismami "Le Figuro", "Le Rire", "Ici Paris". W tej ostatniej gazecie, w 1935 roku Berezowska opublikowała serię karykatur pt. Miłostki słodkiego Adolfa, których bohaterem był Hitler. Z tego też powodu została podczas II wojny, w roku 1942 aresztowana oraz uwięziona z wyrokiem kary śmierci w obozie koncentracyjnym Ravensbrück. Po wyzwoleniu obozu, wyjechała do Sztokholmu, na rehabilitację zorganizowaną przez Szwedzki Czerwony Krzyż. Do Polski wróciła w czerwcu 1946. Martwa natura z dwoma bukietami - mniejszym z klematisów i róż oraz większym - z białych lilii. O wazon z liliami oparta jest ikona z przedstawieniem anioła pochylającego się nad śpiącym młodzieńcem. Może to być zarówno przedstawienie Anioła Stróża, jak i np. archanioła Rafała pochylającego się nad śpiącym Tobiaszem.
BEREZOWSKA Maja
Nauki pobierała w prywatnej szkole M. Roericha w Petersburgu oraz w Krakowie u J. Pankiewicza i L. Wyczółkowskiego. Studiowała też w Paryżu u Faujity oraz w Monachium. W latach 1920-1926 była żoną K. Grusa- satyryka i ilustratora lwowskiego. Przez kolka lat mieszkała w Paryżu. W 1941r. została osadzona na Pawiaku, a następnie w obozie Rawensbrück. Do kraju powróciła w 1946r.. Tematem jej prac były kompozycje kwiatowe i sceny erotyczno-obyczajowe. Oprócz malarstwa zajmowała się też scenografią, projektowaniem plakatów i wystrojem wnętrz. Jej prace można oglądać m.in. w Paryżu, we Włoszech i Sztokholmie.
Informacje dla kupujących:
Artinfo.pl przyjmuje zlecenia kupna obiektów niesprzedanych na aukcji. Formy zgłoszenia:
Polecamy skorzystanie z funkcji "ZGŁOSZENIE KUPNA" znajdującej się przy każdym obiekcie.
Przyjmujemy także zgłoszenia przez telefon i mail:
tel.: 022 818 94 68 tel. kom.: 0 601 808 148 e-mail:[email protected]
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: [email protected]