Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | [email protected]
KARTA OBIEKTU
BEREZOWSKA Maja | ŻOŁNIERSKI ŁUP, 1956 r.

Maja BEREZOWSKA (1898 - 1978)

ŻOŁNIERSKI ŁUP, 1956 r.

Akwarela, tusz, papier; 23,7 x 33,5 cm
Sygnowany tuszem p.d.: Majaberezowska 56

Maja Berezowska uczyła się rysunku w Petersburgu w prywatnej szkole Mikołaja A. Roericha, studiowała w Monachium w pracowni Heinricha Knirra, następnie w Krakowie u Józefa Pankiewicza i Leona Wyczółkowskiego, a w latach 30. u Foujity w Paryżu. Debiutowała w 1916 r. Wraz z mężem - lwowskim satyrykiem: Kazimierzem Grusem - działała na Śląsku wspomagając akcję plebiscytową na rzecz Polski. Sukces przyniosły jej ilustracje do wydanego w 1930 r. „Dekameronu” Boccaccia. W latach 1932-37 mieszkała w Paryżu, gdzie współpracowała z wiodącymi francuskimi pismami. W 1935 r. magazyn „Ici Paris” opublikował cykl jej rysunków „Miłosne przygody słodkiego Adolfa”, za które, podczas wojny została uwięziona na Pawiaku, a następnie w obozie w Rawensbrück. Po wojnie wróciła do Warszawy. Zajmowała się ilustratorstwem, scenografią teatralną, wystrojem wnętrz. Jeszcze w okresie międzywojennym wystawiała z ugrupowaniem „Rytm”, ponadto swoje prace prezentowała trzykrotnie w Paryżu, a po wojnie w wielu miastach europejskich. Jej domeną były lekkie, swobodną i miękką kreską prowadzone rysunki podmalowane akwarelami, o tematyce erotyczno - obyczajowej i kwiaty.

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
BEREZOWSKA Maja
Nauki pobierała w prywatnej szkole M. Roericha w Petersburgu oraz w Krakowie u J. Pankiewicza i L. Wyczółkowskiego. Studiowała też w Paryżu u Faujity oraz w Monachium. W latach 1920-1926 była żoną K. Grusa- satyryka i ilustratora lwowskiego. Przez kolka lat mieszkała w Paryżu. W 1941r. została osadzona na Pawiaku, a następnie w obozie Rawensbrück. Do kraju powróciła w 1946r.. Tematem jej prac były kompozycje kwiatowe i sceny erotyczno-obyczajowe. Oprócz malarstwa zajmowała się też scenografią, projektowaniem plakatów i wystrojem wnętrz. Jej prace można oglądać m.in. w Paryżu, we Włoszech i Sztokholmie.
[email protected]  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: [email protected]