Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | [email protected]
KARTA OBIEKTU
SUROWIEC Łukasz | Z cyklu 'Zielnik', Jasenovac. Obóz koncentracyjny. Chorwacja, 2016 r.

Łukasz SUROWIEC (ur. 1985)

Z cyklu 'Zielnik', Jasenovac. Obóz koncentracyjny. Chorwacja, 2016 r.

technika własna, suszone rośliny, żywica/szkło, 81 x 102 cm
sygnowany, datowany i opisany na odwrociu: '"JASENOVAC. OBÓZ KONCENTRACYJNY CHORWACJA" Z CYKLU ZIELNIK 2016 | Łukasz Surowiec'

Prezentowana praca z obozu koncentracyjnego w Jasenovacu to trzcina rosnąca nad Sawą, tuż przy granicy z Bośnią i Hercegowiną, miedzy zielonymi kurhanami upamiętniającymi istniejący tu w latach 1941-45 chorwacki nazistowski obóz zagłady, w którym zginęło ok. 80 tys. osób. "Założony został przez chorwackich nacjonalistów utaszy, związanych z zakonem franciszkanów. Od 10 maja 1942 roku komendantem był Miroslav Filipovic-Majstorovic franciszkanin, często osobiście mordujący więźniów.
Miało tu miejscu tzw. ludobójstwo zwyrodniałe, a jego ofiarami padli głównie prawosławni Serbowie. Mordowano za pomocą noży, siekier, młotków, podrzynano gardła wyłupywano oczy, kończyny odcinano piłami. W skład schodził także dziecięcy podobóz Sisak, do mordowania dzieci używano dwutlenku siarki i cyklonu B. Część zwłok wrzucano do rzeki. Większość po uderzeniu np. młotem wrzucano do masowych grobów, często jeszcze żywych. Więźniowie mordowani byli tu w okrutny i bestialski, nieznany na zachodzie Europy, sposób. Specjalnym nożem podrzynano gardła" (Łukasz Surowiec, "Zielnik [Herbarium]", s. 58).

Łukasz Surowiec jest artystą interdyscyplinarnym, rzeźbiarzem, performerem, twórcą filmów wideo, autorem akcji społecznych. Ukończył Wydział Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu oraz na Universität der Künste w Berlinie. W swoich obiektach i interwencjach artystycznych Surowiec wnika i bada aktualne stosunki społeczne, podejmuje również zagadnienia historyczne i polityczne. Jego twórczość przyjmuje formę metody umożliwiającej poznanie publicznej rzeczywistości ze zwróceniem uwagi na jednostki marginalizowane. W swojej działalności artystycznej podejmuje on aktualne kwestie społeczne, wychodząc także poza mury oficjalnych instytucji sztuki. Prace Surowca prezentowane były na indywidualnych ekspozycjach, m.in.: "Umierać się nikt nie boi" w CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie (2014), "Poczekalnia" w CSW Znaki Czasu (2014), "Dziady" w Bunkrze Sztuki w Krakowie (2013), "Szwedzkie gołębie" w Kalmar Konstmuseum w Kalmarze (2012) czy "Nice to Meet You" w Art Agenda Nova w Krakowie oraz wielokrotnie na wystawach zbiorowych w Polsce i za granicą, m.in.: "Procedures for the head / Polish Art Today" w Kunsthalle Bratislava (2015), "Critical Juncture" podczas Kochi-Muziris Biennale w Indiach (2014), "East + Europe - Eastern European Contemporary Art Exhibition" w City Hall Exhibition Hall w Hong Kongu (2013), "Air de Pologne" w De Garage w Mechelen w Belgii (2012) czy podczas 7. Berlin Biennale w Kunst-Werke w Berlinie (2012).

PODATKI I OPŁATY:
- Do kwoty wylicytowanej doliczana jest opłata aukcyjna. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i naliczana jest degresywnie w zależności od kwoty wylicytowanej: do 100 000 złotych (włącznie) - w wysokości 18%, a powyżej 100 000 złotych - w wysokości 15%.

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
SUROWIEC Łukasz
Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Rzeźby i w Universität der Künste w Berlinie. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W swojej twórczości posługuje się różnymi mediami, łącząc techniki i inspiracje. Interesuje go zarówno konceptualne badanie rzeczywistości, jak i naukowa niemal obserwacja człowieka. W centrum jego twórczości pozostaje jednostka, jego mechanizm, niejednoznaczność i tajemnica. Jego głównymi środkami wyrazu są rzeźba, video i performance.
Informacje dla kupujących:

Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji "LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).

 
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: [email protected]
 
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji.

Organizator aukcji do kwoty wylicytowanej dolicza opłatę aukcyjną. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i naliczana jest degresywnie w zależności od kwoty wylicytowanej: do 100 000 złotych (włącznie) – w wysokości 18%, a powyżej 100 000 złotych – w wysokości 15%.
W przypadku wybranych obiektów do kwoty wylicytowanej doliczona zostanie opłata z tytułu "droit de suite". Dla ceny wylicytowanej o równowartości do 50 000 EUR stawka opłaty wynosi 5%.

Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium.
Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.

[email protected]  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: [email protected]