Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | [email protected]
KARTA OBIEKTU
DILL Ludwik | Łódź rybacka w porcie w Wenecji

Ludwik DILL (1848 Gernsbach - 1940 Karlruhe)

Łódź rybacka w porcie w Wenecji

olej/deska, 48 x 56 cm
sygnowany u dołu: `L.DILL.`

Niemiecki pejzażysta. Początkowo studiował na Politechnice w Sttutgardzie, a następnie w Akademii Monachijskiej pod kierunkiem K. von Piloty`ego, jednakże w kręgu jego zainteresowań szybko znalazły się odkrycia malarstwa plenerowego barbizończyków i innych francuskich malarzy. W 1875 roku odwiedził Szwajcarię, a w 1878 roku pojechał do Wenecji, gdzie zaprzyjaźnił się z Gustawem Schönleberem. W 1893 roku został przewodniczącym ugrupowania artystów "Secesja Monachijska", co zmusiło go do przeprowadzki do pobliskiego Dachau, gdzie związał się z Adolfem Hőlzerem i Arturem Langhammerem. Wspólnie założyli grupę "Die Dauchauer", która w 1898 roku osiągnęła duży sukces w Berlińskiej Galerii Narodowej. W 1899 roku Dill przeprowadził się do Karlsruhe, gdzie powołano go na stanowisko profesora malarstwa na tamtejszej Akademii. W pierwszym okresie twórczości malował przede wszystkim przedstawienia wybrzeży, rybaków, okrętów i ludzi morza, ze wszystkimi szczegółami, które zaobserwował w czasie pobytu nad morzem Północnym oraz w Wenecji. Wraz ze swym przyjacielem, malarzem Schönleberem, poszukiwał motywów malarskich na rybackiej wyspie Chioggia. Powstało tam wiele realistycznych obrazów o bogatej kolorystyce. Jednak, gdy zamieszkał na stałe w Dachau, w 1896 roku, nastąpił przełom w jego twórczości. Zachwycony dyskretną urodą okolicy, zmienił paletę kolorów poprzez odrzucenie barwności z okresu weneckiego. Tętniące życiem przeludnione miasta południa zostają zastąpione samotnością i ciszą bagnisto - torfowych okolic Dachau. Po latach jego zainteresowania tematyką marynistyczną odnowiły się, i chociaż nigdy nie powrócił do malowania bagien, pozostał wierny brunatno - zielonej palecie barwnej ukochanych torfowisk. Prezentowany obraz utrzymany w księżycowej tonacji, jest znakomitym przykładem tego okresu twórczości artysty.

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
DILL Ludwik
Niemiecki pejzażysta. Początkowo studiował na Politechnice w Sttutgardzie, a następnie w Akademii Monachijskiej pod kierunkiem K. von Piloty`ego, jednakże w kręgu jego zainteresowań szybko znalazły się odkrycia malarstwa plenerowego barbizończyków i innych francuskich malarzy. W 1875 roku odwiedził Szwajcarię, a w 1878 roku pojechał do Wenecji, gdzie zaprzyjaźnił się z Gustawem Schönleberem. W 1893 roku został przewodniczącym ugrupowania artystów "Secesja Monachijska", co zmusiło go do przeprowadzki do pobliskiego Dachau, gdzie związał się z Adolfem Hőlzerem i Arturem Langhammerem. Wspólnie założyli grupę "Die Dauchauer", która w 1898 roku osiągnęła duży sukces w Berlińskiej Galerii Narodowej. W 1899 roku Dill przeprowadził się do Karlsruhe, gdzie powołano go na stanowisko profesora malarstwa na tamtejszej Akademii. W pierwszym okresie twórczości malował przede wszystkim przedstawienia wybrzeży, rybaków, okrętów i ludzi morza, ze wszystkimi szczegółami, które zaobserwował w czasie pobytu nad morzem Północnym oraz w Wenecji. Wraz ze swym przyjacielem, malarzem Schönleberem, poszukiwał motywów malarskich na rybackiej wyspie Chioggia. Powstało tam wiele realistycznych obrazów o bogatej kolorystyce. Jednak, gdy zamieszkał na stałe w Dachau, w 1896 roku, nastąpił przełom w jego twórczości. Zachwycony dyskretną urodą okolicy, zmienił paletę kolorów poprzez odrzucenie barwności z okresu weneckiego. Tętniące życiem przeludnione miasta południa zostają zastąpione samotnością i ciszą bagnisto - torfowych okolic Dachau. Po latach jego zainteresowania tematyką marynistyczną odnowiły się, i chociaż nigdy nie powrócił do malowania bagien, pozostał wierny brunatno - zielonej palecie barwnej ukochanych torfowisk.
[email protected]  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: [email protected]