Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | [email protected]
KARTA OBIEKTU
VORDERMAYER Ludvig | ŁOŚ, 1910

Ludvig VORDERMAYER (1886-1933)

ŁOŚ, 1910

Brąz patynowany, marmur; wys. całkowita 53 cm
Sygnatura: na figurze: L. Vordermayer 1910 | na cokole: H. HOACK FRIEBENAU
Stan zachowania: nadkruszony cokół marmurowy

Ludvig Vordermayer był synem rzeźbiarza Matthiasa Vordermayera (1850-1894). Uczył się początkowo na kursach w berlińskim Muzeum Rzemiosł Artystycznych, później zaś w pracowni Petera Breuera, a następnie Carla Begasa. Swoje prace, przede wszystkim figury animalistyczne, wystawiał od roku 1893. W roku 1900 wstąpił do Związku Artystów Berlińskich, którego członkiem pozostał do końca życia. W roku 1905 powstała grupa "Rast", której był członkiem założycielem. W tym samym roku stworzył swoją słynną rzeźbę pt.: "Wojownik z koniem". Ta, oraz inne rzeźby artysty (dwa portrety Bismarcka, "Wiążąca sandały", "Przewodnik górski", "Niosąca drewno"), została wykonana w artystycznej firmie odlewniczej Gladenbeck. Około 1910 artysta wykonał grobowiec rodziny Aschinger (formie cenotafu, z leżącą figurą umierającego, którego amorek całuje w rękę). Znajduje się on na cmentarzu nr III gminy Luisen na Fursterbrunner Weg w Charlottenburgu, obecnie dzielnicy Berlina. Około 1916 artysta wykonał bardzo wyważoną rzeźbę śpiącego orła, w brązie dla kwatery bohaterów wojennych dla miejskiego cmentarza Wilmersdorf przy Berliner Strasse w Berlinie (rzeźba została skradziona). Inne dzieła Ludviga Vordermayera to: "Kogut" i "Kruk" (znajdujące się obecnie w Berlinie, w Starej Galerii Narodowej), "Umierający orzeł" (przed 1929), "Rozgniewany łoś" (przed 1929), "Łoś" (duża figura dla miasta Tylży), "Filozof" (1929).
Prezentowana figura jest jedną z pary zwierząt, jakie wykonał artysta. Rzeźba "Łosza" znajduje się w Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa w Warszawie.

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
VORDERMAYER Ludvig
Ludvig Vordermayer (1886-1933) był synem rzeźbiarza Matthiasa Vordermayera (1850-1894). Uczył się początkowo na kursach w berlińskim Muzeum Rzemiosł Artystycznych, później zaś w pracowni Petera Breuera, a następnie Carla Begasa. Swoje prace, przede wszystkim figury animalistyczne, wystawiał od roku 1893. W roku 1900 wstąpił do Związku Artystów Berlińskich, którego członkiem pozostał do końca życia. W roku 1905 powstała grupa "Rast", której był członkiem założycielem. W tym samym roku stworzył swoją słynną rzeźbę pt.: "Wojownik z koniem". Ta, oraz inne rzeźby artysty (dwa portrety Bismarcka, "Wiążąca sandały", "Przewodnik górski", "Niosąca drewno"), została wykonana w artystycznej firmie odlewniczej Gladenbeck. Około 1910 artysta wykonał grobowiec rodziny Aschinger ( w formie cenotafu, z leżącą figurą umierającego, którego amorek całuje w rękę). Znajduje się on na cmentarzu nr III gminy Luisen na Fursterbrunner Weg w Charlottenburgu, obecnie dzielnicy Berlina. Około 1916 artysta wykonał bardzo wyważoną rzeźbę śpiącego orła, w brązie dla kwatery bohaterów wojennych dla miejskiego cmentarza Wilmersdorf przy Berliner Strasse w Berlinie (rzeźba została skradziona). Inne dzieła Ludviga Vordermayera to: "Kogut" i "Kruk" (znajdujące się obecnie w Berlinie, w Starej Galerii Narodowej), "Umierający orzeł" (przed 1929), "Rozgniewany łoś" (przed 1929), "Łoś" (duża figura dla miasta Tylży), "Filozof" (1929).
[email protected]  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: [email protected]