litografia barwna/papier, 64,5 x 64 cm u dołu ołówkiem: `Epre. d`artiste | "Zachód słóńca VI" | Lucjan Mianowski 66 | dla Jerzego Olkiewicza`
W latach 60 i 70 artysta korzystał i czerpał pełnymi garśćmi z nurtu pop-artu i op-artu, z którym zapoznał się podczas podróży do Francji. Dwie główne cechy określają twórczość Lucjana Mianowskiego. Pierwsza, wypływająca z jego kondycji peintre-graveura, to malarskość wizji plastycznej, połączona ze ścisłymi rygorami rysunkowymi. Drugą jest niezmienna aktualność ideowo-formalna, biorąca swą genezę zarówno z żywego uczestniczenia w przemianach sztuki światowej, jak współtworzenia nowych wartości wyrazowych. Znajduje to uzasadnienie w świeżości intelektualnej autora, jak również odwadze porzucania wyeksploatowanych przez niego i doprowadzonych do pewnej doskonałości metod wypowiedzi. Jego praca "Zachód słońca" z 1964 roku uwieczniona została w kadrach filmu "Trzy dni kondora" Sidneya Pollacka. "Być niezależnym w życiu, jest to niemożliwe, być niezależnym w sztuce, jest to mój cel." Lucjan Mianowski
MIANOWSKI Lucjan
Urodzony 2 lutego 1933 w Strzemieszycach. W 1950 r. studia w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, początkowo w pracowni plakatu u prof. Macieja Makarewicza, następnie w pracowni litografii u prof. Konrada Srzednickiego. 1956 otrzymał dyplom z wyróżnieniem. Przez dwa następne lata studiował malarstwo w pracowni prof. Czesława Rzepińskiego. W 1959 r. otrzymał Stypendium Rządu Francuskiego na studia w Paryżu w Ecole Nationale Superieure des Beaux-Arts w pracowni litografii u prof. Pierre Clairin, gdzie studiował w latach 1959/60 i 1963/64.
W roku akademickim 1964/65 został powołany na wykładowcę litografii w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu, z którą jest związany aż do dnia dzisiejszego.
Jego prace znajdują się m.in. w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie, Krakowie, Bydgoszczy, Poznaniu, Muzeum of Modern Art w Nowym Jorku, Muzeum de Arte Moderna w Sao Paolo, Muzeum Sztuki Współczesnej w Tokio, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Sztokholmie, Library of Congress w Waszyngtonie, Bibliotheque Nationale w Paryżu, Albertina w Wiedniu i innych, oraz w kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą.
Brał udział w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą.
Informacje dla kupujących:
Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji"LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: [email protected]
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 10 dni od daty aukcji.
Organizator aukcji do kwoty wylicytowanej dolicza opłatę aukcyjną. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i naliczana jest degresywnie w zależności od kwoty wylicytowanej: do 100 000 złotych (włącznie) – w wysokości 18%, a powyżej 100 000 złotych – w wysokości 15%.
Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium. Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: [email protected]