Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | [email protected]
KARTA OBIEKTU
LÖFFLER Leopold | KWESTARZE, 1866 r.

Leopold LÖFFLER (Rzeszów 1827 - Kraków 1898)

KWESTARZE, 1866 r.

Olej, płótno; 51,5 x 66 cm
Sygn. p.d.: Leopold Löffler 1866
Na odwrocie pośrodku napis farbą: Z WYSTAWY TOW. ZACHĘTY | SZTUK PIĘKNYCH | w Król. Polsk: Wygrano | w Kantorze przy Księgarni | H.HERTIG w Kaliszu.
poniżej z prawej strony ołówkiem: C.Scheibler | (dalej nieczytelnie)

Leopold Löffler rozpoczął studia na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Lwowskiego. Przerwał je i wyjechał do Wiednia gdzie w latach 1845-46 uczył się w tamtejszej Akademii Sztuk Pięknych u F. G. Waldmüllera a potem kształcił się jeszcze w Akademii monachijskiej i w Paryżu. Po powrocie z Paryża (1867) przez dziesięć lat mieszkał w Wiedniu. Malował m. in. dla cesarza, a także książąt Esterhazego i Ausperga. Przyjaźnił się z polskimi malarzami uczącymi się w wiedeńskiej uczelni: A. Grottgerem, Juliuszem Kossakiem i F. Tepą. Często wyjeżdżał do kraju odwiedzając Lwów, Kraków i Radymno, w którym spędzał swoje lata młodości. W roku 1864 został członkiem wiedeńskiej Akademii Sztuk Pięknych. Po powrocie do kraju był w latach 1877-97 profesorem w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych. Do grona jego uczniów należeli m. in. Z. Jasiński, W. Weiss, W. Wodzinowski i S. Wyspiański. Malował obrazy o tematyce rodzajowo-historycznej, które cieszyły się ogromną popularnością zarówno w kraju, a także w Austrii i na Węgrzech oraz portrety.
O popularności pełnej wdzięku kompozycji Kwestarze, znanej także pod tytułami Dwaj kwestarze i A umiesz pacierz? świadczy fakt, że była ona często reprodukowana w ówczesnej prasie.

Bibliografia:
"Biesiada Literacka" 1886, 2 półrocze, s. 40 (tu reprodukowany pod tytułem A umiesz pacierz?)
"Tygodnik Ilustrowany" 1867, 1 półrocze s. 160 (napis pod drzeworytem głosi, że obraz Kwestarze był zakupiony przez TPSP i sprzedany za pośrednictwem kaliskiej księgarni "p. Hertiego" co znajduje potwierdzenie w napisie na odwrocie oferowanego na aukcji obrazu); pełny wykaz czasopism, w których publikowane są reprodukcje obrazu Kwestarze znajduje się w: L. Grajewski, Bibliografia ilustracji w czasopismach polskich XIX i pocz. XX w. (do 1918), Warszawa 1972, s. 159

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
[email protected]  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: [email protected]