Olej, płótno; 110 x 80 cm Sygnowany l. d.: L. Lewicki
Studiował w 1925-32 w ASP w Krakowie u J. Mehofera i F. Pautscha oraz u J. Pankiewicza (w Oddziale Paryskim 1930/31). Uczestniczył w wystawie zawieszonych studentów ASP rocznika 1931-32. Podczas wystawy w 1932 r w siedzibie ZPAP w Krakowie, wzbudził podziw prof. Leona Chwistka, który o charakterze twórczości Lewickiego pisał, iż jest to: "prawdziwa, prosta i brutalna sztuka, prymityw najszczerszego gatunku, wyrastający z naszej czarnej, rzeczywiście płodnej ziemi". W czerwcu 1933 roku brał udział w ważnej wystawa Grupy Plastyków Nowoczesnych w Instytucie propagandy Sztuki w Warszawie. Był członkiem Grupy Krakowskiej skupiającej plastyków o radykalnych poglądach społeczno-politycznych i artystycznych. Członkowie Grupy dążyli do nowoczesnej formy różnymi drogami w ich pracach ujawniały się zarówno tendencje abstrakcyjne, jak też ekspresjonistyczne czy surrealistyczne. U Lewickiego, najbardziej radykalnego malarza Grupy, zaobserwować można również nawiązywanie do puryzmu. Należy do artystów dziś niesłusznie zapomnianych. Historia przedwojennej Grupy Krakowskiej, której był założycielem i członkiem, przyćmiona została przez legendę tzw. II Grupy Krakowskiej. Większość członków Grupy przedwojennej zginęła w trakcie wojny, wyjechała z Krakowa lub opuściła Polskę, jej tradycje po wojnie kontynuowali jedynie Jonasz Stern i Maria Jarema. Po wojnie Leopold Lewicki pozostał we Lwowie, znikając tym samym z tutejszej mapy artystycznej, wciąż utrzymywał on jednak kontakty z krakowskim środowiskiem twórczym, zwłaszcza z Jonaszem Sternem. Uprawiał malarstwo i grafikę. W latach międzywojennych nawiązywał swą twórczością do awangardowych kierunków sztuki europejskiej, zwłaszcza puryzmu i ekspresjonizmu oraz malarstwa P. Klee i G. Grosza. Z jednej strony tworzył obrazy i grafiki przedstawiające sceny z życia biedoty i robotników, strajki i wiece, z drugiej - tworzył wielopłaszczyznowe kompozycje abstrakcyjne o niezwykle zdyscyplinowanym porządku. Do tej drugiej grupy należy prezentowany obraz, który malowany gładko, dużymi płaskimi plamami barwnymi, obwiedzionymi konturem, przedstawia parę zakochanych. Młodzi trzymając się za ręce. Umieszczeni zostali w centrum kompozycji pomiędzy płotem po lewej a drzewem po prawej stronie. Duże płaszczyzny kontrastują na tle nieba potraktowanego na odmianę drobnymi pociągnięciami pędzla.
LEWICKI Leopold
W latach 1925-1932 studiował w krakowskiej ASP m.in. u J. Mehoffera, F. Pautscha i J. Pankiewicza. Był współtwórcą Grupy Krakowskiej (1933) i należał do jej najbardziej lewicujących członków. Od 1936 r. był związany z Lwowem, w którym w 1945 r. zamieszkał na stałe. Uprawiał malarstwo, grafikę i rzeźbę (konstrukcje przestrzenne). Przed wojną wystawiał m.in. z Grupą Krakowską. W 1933 r. uczestniczył w wystawie grupy Plastyków Nowoczesnych w Warszawie. W 1937 r. w Muzeum Przemysłowym we Lwowie miał wraz z S. Osostowiczem indywidualną wystawę malarstwa. Po wojnie uczestniczył w wystawach zbiorowych poświęconych sztuce polskiej i ukraińskiej, m.in. we Lwowie (1949, 1957), Moskwie (1951), Warszawie (1955, 1956, 1962, 1966), Berlinie (1961) i San Francisco (1963).
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: [email protected]