olej, płótno; 170 x 129,5 cm (wymiar każdego płótna); sygn. na odwrocie powtórzona na obu częściach: LEON TARASEWICZ
Na odwrocie lewej kwatery dwie nalepki galeryjne: GALERIE NORDENHAKE / GALERIE NORDENHAKE AB, STOCKHOLM FREDSGATAN 12 S-111 52 STOCKHOLM, SWEDEN z informacjami o pracy oraz druga nalepka EDWARD THORP GALLERY z informacjami o pracy, odręczny napis: LEON TARASEWICZ / STACJA WALIŁY 34 16-040 Grodek / POLAND / 1985 R., na odwrocie prawej części odręczny napis: LEON TARASEWICZ / STACJA WALIŁY 34 16-040 Grodek / POLAND / 1985 R.
Leon Tarasewicz urodził się 14 III 1957 w Waliłach koło Białegostoku. Polski malarz białoruskiego pochodzenia, twórca przetwarzający widzianą rzeczywistość w abstrakcyjne formy charakteryzujące się zestawieniem kolorów, w taki sposób by obraz stał się odzwierciedleniem miejsca i czasu. Powołując się na jeden z wywiadów z malarzem, warto jest przytoczyć wypowiedź artysty, która to obrazuje postrzeganie przez niego sztuki: Moim marzeniem jest, by obrazy przejęły kontrolę nad odbiorcą w taki sposób, by jego otoczenie przestawało istnieć, wtedy obraz, nieograniczony żadnymi ramami, mógłby się bez przeszkód rozrastać, wciągając odbiorcę. Źródło inspiracji malarstwa Tarasewicza tkwi w otaczającej go przyrodzie. Krajobraz zostaje tak przetworzony przez malarza, aby w syntetyczny sposób zmieniał przyrodę na wycinki rzeczywistości, pokazane w bardzo wyabstrahowany sposób. Obrazy malarza charakteryzuję się zasadą over all, kadrując wycinek pejzażu, poszerzając go, zmieniając skalę oraz sposób oddziaływania. Prezentowany dyptyk Leona Taresewicza pochodzący z 1985 roku, jednomyślnie wpisuje się w tą zasadę. Duży format pracy, pionowe pasy ciepłych oranży, czerwieni tworzą jedność z ciemnymi pasami, w ten sposób powstaje nową przestrzeń. Kolor, główna wartość malarska tej pracy została wydobyta przez powtarzalny rytm. Można w niej odnaleźć lokalność polskiego pejzażu, w którym artysta dorastał, obok którego żyje. Prezentowany obraz, tak jak wiele innych w twórczości Tarasewicza przedstawia jeden z etapów rozwoju artysty. Ukazuje efekt malarskich poszukiwań, w których widziana natura staje się abstrakcją.
TARASEWICZ Leon
Mieszka i tworzy w rodzinnej wsi Waliły na Białostocczyźnie. Studia w warszawskiej ASP. Dyplom w 1984 r w pracowni prof. Tadeusza Dominika. Zadebiutował w warszawskiej galerii Foksal w 1984 r. Współpraca z galerią Foksal umożliwiła artyście zaprezentowanie swoich prac europejskiemu odbiorcy. Począwszy od wystawy indywidualnej w Galleria del Cavallino w Wenecji trwa zainteresowanie twórczością artysty marszandów i kolekcjonerów z Europy i USA. Już w 1988 r prace Tarasewicza prezentowane były na w ramach weneckiego Biennale na wystawie Aperto`88. Laureat wielu nagród, między innymi "Jana Cybisa", "Nagrody Nowosielskich". Wczesne obrazy artysty przypominały pejzaże, z których eliminował stopniowo "zbędne" elementy, proponując bardzo osobistą wersję natury. Obecnie stale współpracuje z galeriami: Springer and Winckler Gallerie w Berlinie oraz Nordenhake w Sztokholmie.
W pracach z ostatnich lat przełamuje formalne ograniczenia malarstwa do przestrzeni rozpiętego na ramie płótna.Często korzysta z możliwości wyjścia poza ramy blejtramu. Maluje przestrzeń ścian, kolumn, podłóg. Jak sam mówi " ...malarstwo od swego zarania w neolicie powstawało na ścianach, posadzkach czy sufitach."
Jest jednym z niewielu (jeśli nie jedynym) współczesnym malarzem polskim o światowym rezonansie i uznaniu.
Informacje dla kupujących:
Artinfo.pl przyjmuje zlecenia kupna obiektów niesprzedanych na aukcji. Formy zgłoszenia:
Polecamy skorzystanie z funkcji "ZGŁOSZENIE KUPNA" znajdującej się przy każdym obiekcie.
Przyjmujemy także zgłoszenia przez telefon i mail:
tel.: 022 818 94 68 tel. kom.: 0 601 808 148 e-mail:[email protected]
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: [email protected]