olej, płótno; 130 x 190 cm (wymiar każdego płótna) sygn. na odwrocie: L. Tarasewicz (...) 1992
Wyjątkowy dyptyk Leona Tarasewicza pochodzący z 1992 roku, w którym widoczne jest nawiązanie do wcześniejszego etapu jego twórczości z połowy lat 80., kiedy to artysta wyjechał na zaproszenie Pera Matsona do szwedzkiej nadmorskiej miejscowości Varnanäs na trwający trzy miesiące plener, gdzie stworzył kompozycje inspirowane kamienistym wybrzeżem i wodą oparte na dwóch lub trzech kolorach przenikających się, malowanych nie pasowo, ale tworzących odrębne warstwy. Oferowana praca powstała w 1992 podczas kolejnego wyjazdu do Szwecji, miejscowości Segelstorpstrandt, gdzie powrócił do tematyki skalistego wybrzeża Północy. Odcienie zieleni tworzą tu tło, przykryte białymi pionowymi zaciekami, które z kolei przysłonięte są kolejną, półtransparentną warstwą bieli powstałą z nieregularnych, ekspresyjnie kładzionych plam. Prezentowany obraz, tak jak wiele innych w twórczości Tarasewicza jest przykładem niestrudzonych poszukiwań artysty zafascynowanego zestawieniami barw dającymi coraz to nowe, zaskakujące efekty. Lit.: Jola Gola, Leon Tarasewicz, Warszawa, 2007, s. 37, 78.
TARASEWICZ Leon
Mieszka i tworzy w rodzinnej wsi Waliły na Białostocczyźnie. Studia w warszawskiej ASP. Dyplom w 1984 r w pracowni prof. Tadeusza Dominika. Zadebiutował w warszawskiej galerii Foksal w 1984 r. Współpraca z galerią Foksal umożliwiła artyście zaprezentowanie swoich prac europejskiemu odbiorcy. Począwszy od wystawy indywidualnej w Galleria del Cavallino w Wenecji trwa zainteresowanie twórczością artysty marszandów i kolekcjonerów z Europy i USA. Już w 1988 r prace Tarasewicza prezentowane były na w ramach weneckiego Biennale na wystawie Aperto`88. Laureat wielu nagród, między innymi "Jana Cybisa", "Nagrody Nowosielskich". Wczesne obrazy artysty przypominały pejzaże, z których eliminował stopniowo "zbędne" elementy, proponując bardzo osobistą wersję natury. Obecnie stale współpracuje z galeriami: Springer and Winckler Gallerie w Berlinie oraz Nordenhake w Sztokholmie.
W pracach z ostatnich lat przełamuje formalne ograniczenia malarstwa do przestrzeni rozpiętego na ramie płótna.Często korzysta z możliwości wyjścia poza ramy blejtramu. Maluje przestrzeń ścian, kolumn, podłóg. Jak sam mówi " ...malarstwo od swego zarania w neolicie powstawało na ścianach, posadzkach czy sufitach."
Jest jednym z niewielu (jeśli nie jedynym) współczesnym malarzem polskim o światowym rezonansie i uznaniu.
Informacje dla kupujących:
Artinfo.pl przyjmuje zlecenia kupna obiektów niesprzedanych na aukcji. Formy zgłoszenia:
Polecamy skorzystanie z funkcji "ZGŁOSZENIE KUPNA" znajdującej się przy każdym obiekcie.
Przyjmujemy także zgłoszenia przez telefon i mail:
tel.: 022 818 94 68 tel. kom.: 0 601 808 148 e-mail:[email protected]
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: [email protected]