Olej, sklejka; 34 x 24 Sygnowany flamastrem na odwrocie: L. Tarasewicz 2007 | 34 x 24
Studiował na warszawskiej akademii. Dyplom obronił w roku 1984 w pracowni Tadeusza Dominika. W tym też samym roku miała miejsce jego debiutancka wystawa w galerii Foksal, która przyniosła mu znaczny rozgłos. W przeciwieństwie do artystów swojego pokolenia uprawiających "malarstwo ekspresji", Leon Tarasewicz uznaje znaczenie czysto malarskich wartości obrazu: koloru, faktury, światła. Przyjęta postawa twórcza przyniosła mu wiele prestiżowych nagród; w roku 2006 artysta otrzymał Wielką Nagrodę Fundacji Kultury za "konsekwentne rzucanie wyzwania zarówno tradycyjne-mu rozumieniu malarstwa, jak i wszelkim konwencjom rozumienia sztuki". Artysta jest też laureatem nagrody im. Jana Cybisa (2000) oraz Nagrody Fundacji Zofii i Jerzego Nowosielskich (1999). W roku 2000 uhonorowano go Paszportem "Polityki". Tarasewicz reprezentował Polskę na licznych międzynarodowych wystawach sztuki, m.in. na Biennale w Sao Paulo (1987) oraz w Aperto '88, Biennale w Wenecji (2001). Jest jednym z najbardziej znanych polskich artystów za granicą. Obecnie mieszka i tworzy w rodzimej wsi Waliły na białostocczy¼nie. Artysta często podkreśla swoje białoruskie korzenie. Prowadzi Gościnną Pracownię Malarstwa na warszawskiej ASP.
TARASEWICZ Leon
Mieszka i tworzy w rodzinnej wsi Waliły na Białostocczyźnie. Studia w warszawskiej ASP. Dyplom w 1984 r w pracowni prof. Tadeusza Dominika. Zadebiutował w warszawskiej galerii Foksal w 1984 r. Współpraca z galerią Foksal umożliwiła artyście zaprezentowanie swoich prac europejskiemu odbiorcy. Począwszy od wystawy indywidualnej w Galleria del Cavallino w Wenecji trwa zainteresowanie twórczością artysty marszandów i kolekcjonerów z Europy i USA. Już w 1988 r prace Tarasewicza prezentowane były na w ramach weneckiego Biennale na wystawie Aperto`88. Laureat wielu nagród, między innymi "Jana Cybisa", "Nagrody Nowosielskich". Wczesne obrazy artysty przypominały pejzaże, z których eliminował stopniowo "zbędne" elementy, proponując bardzo osobistą wersję natury. Obecnie stale współpracuje z galeriami: Springer and Winckler Gallerie w Berlinie oraz Nordenhake w Sztokholmie.
W pracach z ostatnich lat przełamuje formalne ograniczenia malarstwa do przestrzeni rozpiętego na ramie płótna.Często korzysta z możliwości wyjścia poza ramy blejtramu. Maluje przestrzeń ścian, kolumn, podłóg. Jak sam mówi " ...malarstwo od swego zarania w neolicie powstawało na ścianach, posadzkach czy sufitach."
Jest jednym z niewielu (jeśli nie jedynym) współczesnym malarzem polskim o światowym rezonansie i uznaniu.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: [email protected]