Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | [email protected]
KARTA OBIEKTU
LEWKOWICZ Leon | Martwa natura z dzbanem

Leon LEWKOWICZ (1888 lub 90 Rawa Mazowiecka – 1950 Czimkent (Kazachstan)

Martwa natura z dzbanem

olej/płótno, 50 x 70 cm
sygnowany p.g.: 'Leon Levkowicz | -29'

Lewkowicz kształcił się w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych pod kierunkiem Teodora Axentowicza. Debiutował jeszcze w czasie studiów, w 1916 roku, w krakowskim Towarzystwie Przyjaciól Sztuk Pięknych. Później wystawiał swoje prace przede wszystkim w Krakowie (TPSP i ŻTKSP), ale także we Lwowie, Piotrkowie i Nowym Targu, gdzie zamieszkał w latach 30. Był członkiem Żydowskiego Towarzystwa Krzewienia Sztuk Pięknych. Lewkowicz malował głównie melancholijne wizerunki dzieci i młodych kobiet, portrety starych Żydów, sceny rodzajowe o tematyce żydowskiej oraz z życia Cyganów, rzadziej pejzaże i martwe natury. Jego sztuka - jak pisała Renata Piątkowska - wyrastała z tradycji XIX-wiecznego malarstwa realistycznego i akademickiego. W czasie wojny artysta został deportowany do Kazachstanu. Tam nadal malował i uczył malarstwa. Jego obrazy znajdują się między innymi w Muzeum Narodowym w Krakowie, Muzeum Narodowym w Warszawie, Muzeum Historycznym Miasta Krakowa, Żydowskim Instytucie Historycznym w Warszawie.
Studia w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi ukonczył w 1960 roku, uzyskując dyplom w pracowni Zdzisława Głowackiego. W 1970 uzupełniał studia w pracowni litografii w Ecole des Beaux-Arts w Paryżu. Od 1972 roku tworzy również w Pietrasanta we Włoszech, gdzie powstaje większość jego kameralnych rzeźb (w brązie i terakocie). Rzeźbi, maluje, rysuje, uprawia też formy pośrednie jakimi są kompozycje malarsko-rysunkowe w technice gwaszu, z elementami rytu czy delikatnego reliefu w grubej warstwie farby. Jego sztuka wiele zawdzięcza tradycji Ecole de Paris, jej międzynarodowego środowiska lat międzywojennych i po II wojnie światowej. Wykształcony wówczas typ figuracji i ekspresji odzywa się w twórczości malarskiej Lewkowicza z równą siłą, co fascynacja światem sztuki etruskiej w jego rzeźbach. Wpływy te przepaja i ujednolica osobisty ton, styl artysty.


Podatki i opłaty:
- Do kwoty wylicytowanej doliczana jest opłata aukcyjna. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i naliczana jest degresywnie w zależności od kwoty wylicytowanej: do 100 000 złotych (włącznie) - w wysokości 18%, a powyżej 100 000 złotych - w wysokości 15%.

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
LEWKOWICZ Leon
W latach 1913-1920 studiował w krakowskiej ASP u T. Axentowicza i L. Wyczółkowskiego. W 1920r. mieszkał w Krakowie, gdzie nawiązał kontakt z malarzami żydowskimi. Lata 30-te spędził w Nowym Targu. Podczas okupacji został wywieziony w głąb ZSRR. Malował portrety i grupy portretowe. Bohaterami jego obrazów byli najczęściej ludzie z kręgu żydowskiego i cygańskiego. Stosował technikę olejną.
Informacje dla kupujących:

Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji "LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).

 
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: [email protected]
 
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji.

Organizator aukcji do kwoty wylicytowanej dolicza opłatę aukcyjną. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i naliczana jest degresywnie w zależności od kwoty wylicytowanej: do 100 000 złotych (włącznie) – w wysokości 18%, a powyżej 100 000 złotych – w wysokości 15%.
W przypadku wybranych obiektów do kwoty wylicytowanej doliczona zostanie opłata z tytułu "droit de suite". Dla ceny wylicytowanej o równowartości do 50 000 EUR stawka opłaty wynosi 5%.

Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium.
Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.

[email protected]  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: [email protected]