Gwasz, tektura; 22,5 x 31,5 cm Sygnowany p. d.: Levkovitch 2002
Leon Levkovitch po studiach artystycznych w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi, w pracowni Zdzisława Głowackiego, wyjechał w 1961 roku do Paryża, gdzie został na stałe. W 1970 uzupełniał studia w pracowni litografii w Ecole des Beaux-Arts w Paryżu. Wystawia przede wszystkim w Paryżu i innych miastach francuskich, Izraelu, Stanach Zjednoczonych, Włoszech a od 1990 roku również w Polsce (Warszawa, Łód¼, Kraków). Ma pracownię rze¼biarską w Pietrasanta w Toskanii, w pobliżu Carrary, gdzie powstają jego rze¼by w brązie i terakocie. Artysta czerpie inspirację nie tylko z własnych przeżyć, ale z historii, mitologii, filozofii i dawnej sztuki Sumerów, Asyryjczyków, Babilończyków, Egipcjan, Etrusków. Jak napisał Krzysztof Jurecki: "Praca Levkovitcha, bardzo drobiazgowa, bez spektakularnych efektów jest skierowana do tych którzy pragną kontemplacji nad pracami niewielkich formatów, odnoszących się do podstawowych problemów filozoficznych. Taka sztuka jest zawsze potrzebna". Prezentowana praca Levkovitcha pełna jest spokoju i swoistej bezczasowości stale obecnej w twórczości artysty. Prymitywizowane kształty ludzkich twarzy oraz proporcje postaci są odd¼więkiem hieratyczności starożytnych kanonów. Czworonoga postać człowieko-zwierzęcia przypomina greckiego centaura. Całość pokryta delikatnymi odcieniami różu i bieli. Rysunek wydrapany w chropowatej warstwie farby.
Studia w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi ukonczył w 1960 roku uzyskując dyplom w pracowni Zdzisława Głowackiego. Od roku 1970 uzupełniał studia w pracowni litografii w Ecole des Beaux-Arts w Paryżu. Od 1972 tworzy również w Pietrasanta we Włoszech, gdzie powstaje większość jego kameralnych rzeźb (w brązie i terakocie). Rzeźbi, maluje, rysuje, uprawia też formy pośrednie jakimi są kompozycje malarsko-rysunkowe w technice gwaszu, z elementami rytu czy delikatnego reliefu w grubej warstwie farby. Jego sztuka wiele zawdzięcza tradycj iÉcole de Paris, jej międzynarodowego środowiska lat międzywojennych i po II wojnie światowej.
Informacje dla kupujących:
Artinfo.pl przyjmuje zlecenia kupna obiektów oferowanych na aukcji.
Formy zgłoszenia: Polecamy skorzystanie z funkcji "ZGŁOSZENIE KUPNA" znajdującej się przy każdym obiekcie.
Przyjmujemy także zgłoszenia przez telefon i mail: 022 818 94 68
0693 108 148
mail: [email protected]
Licytacja z Artinfo.pl:
W czasie aukcji kontaktujemy się na podany wcześniej numer telefonu i wspólnie licytujemy, relacjonując cały czas przebieg licytacji. Przyjmujemy także górne limity cen (informacje poufne), do poziomu których licytujemy w Państwa imieniu. Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium.
Dodatkowo Artinfo.pl relacjonuje przebieg aukcji w Internecie - na żywo. Pozwala to śledzić realizację zgłoszonych zleceń. Dzięki zleceniom telefonicznym i relacji w Internecie nie jest konieczna obecność na sali!
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: [email protected]